dec 21, 2015
3860 Views
Komentáre vypnuté na Zazimujte svoju kosačku so všetkým, čo k tomu patrí

Zazimujte svoju kosačku so všetkým, čo k tomu patrí

Written by

A na jar sa vám za to odvďačí trávnikom ako lusk. Neveríte?

Istotne uznáte, že ste počas sezóny dali vašej kosačke poriadne zabrať. Sobotu čo sobotu ste ju zapriahali do roboty, nech je váš trávniček tip top, čomu je síce teraz, v zimnom období, na čas koniec, to však ale neznamená, že by ste mali na svoju kosačku úplne zabudnúť.

Čo všetko je treba zabezpečiť a akú údržbu pred „zimným spánkom“ vašej benzínovej kosačky musíte vykonať, aby ste na jar namiesto nej nenašli len kus zhrdzaveného šrotu?

Pravidelný servis

Hoci pre väčšinu záhradkárov je zimné obdobie viac-menej časom oddychu, kosačku na zimu nestačí len odložiť. Aby boli vaše benzínové kosačky čo najlepšie pripravené na nasledujúcu sezónu, je treba myslieť na ich pravidelnú, a predovšetkým komplexnú údržbu. Ak si chceme zachovať  kvalitnú a spoľahlivú záhradnú techniku, musíme ich ešte pred uskladnením dôkladne prezrieť a vyčistiť.

Tak schválne, čítajte, či ste na niečo nezabudli…

  • Vedeli ste, že zvyšky trávy pôsobia korozívne? Z toho dôvodu nepodceňujte čistenie kosačky po každom kosení a pre istotu, hoci tak aj robíte, ju ešte raz poriadne prekontrolujte pred zimným uskladnením.
  • Ako konkrétne čistiť kosačku? Postavte ju na rovnú plochu a očistite ju pomocou vlhkej handričky. Buďte dôslední, nezabudnite ani na chladiace otvory motora či kryt noža. Ak sú na nej mastné fľaky, tie vyčistíte benzínom a kryt noža kosačky zasa naimpregnujte sprejom proti hrdzi. Prezrite aj motor, ktorý taktiež zbavte všetkých zvyškov trávy a iných nečistôt. A na záver celkovej očisty vašej kosačky premažte všetky jej pohyblivé časti (oceľové lanká i ložiská) olejom.
  • Možností, ako udržiavať vašu benzínovú kosačku v dobrom stave, je pravdaže viac, ak si však robíte údržbu sami, ubezpečte sa, že v nej neostalo žiadne palivo. Keď totiž necháte palivo v nádržke počas dlhého zimného obdobia, je veľmi pravdepodobné, že na jar len tak ľahko nenaštartujete, nakoľko benzín vodnatie. Pomôcť si môžete aj tým, keď do paliva prilejete aditívum.
  • Dôležité je minimálne raz do roka vykonať aj kontrolu a čistenie filtra vašej benzínovej kosačky. Platí pravidlo, že v prašnejšom prostredí je potrebné čistiť filter častejšie. Pravidelnou údržbou navyše docielime aj nižšiu spotrebu paliva a zníženie emisií.
  • Výmena sviečok je ďalšou „povinnou“ jazdou v rámci zimného odpočinku kosačky, keďže zapaľovacia sviečka sa zväčša vymieňa jedenkrát do roka. Funkciou zapaľovacej sviečky je zabezpečiť stálu iskru a spoľahlivý štart, čo ako uznáte, nie je zanedbateľná maličkosť, preto pozor aj na toto!
  • Vymeňte olej. Používa sa predovšetkým na ochranu motora a zvýšenie jeho výkonu. Výmena oleja sa v prípade funkčných kosačiek vykonáva raz ročne, ideálne v teple a pri odpojených sviečkach, aby nehrozilo riziko štartu. Ak máte benzínovú kosačku s motorom obsahujúcim olejový filter, určite ho tiež aspoň raz za rok vymeňte.

Tak čo, uskladnili ste svoje benzínové kosačky  zodpovedne a nezabudli ste na nič podstatné?  V tom prípade je naša posledná otázka asi celkom zbytočná: „Mysleli ste aj na to, že kosačke je najlepšie na čistom, suchom mieste?“

 

 

FOTO:  © alexkich / Dollar Photo Club

 

 

 

 

Article Categories:
Ako na dom a zahradu