S narastajúcimi možnosťami stávkovania, hrania kartových hier a automatov narastá tiež počet ľudí, ktorí hazardu prepadnú naplno. Odhaliť človeka závislého na hazarde je oveľa zložitejšie ako u iných závislostiach. Ide však o chorobu, s ktorou boj len ťažko zvládne sám. Ak vo svojom okolí poznáte niekoho, kto javí známky závislosti, podajte mu pomocnú ruku.
Ako vzniká závislosť na hazarde
Nekontrolovateľné hranie t.j. gambling vzniká vďaka online platformám takmer nepozorovane. Práve nárast online herní zapríčinil enormný nárast ľudí, ktorí nedokážu mať hranie pod kontrolou. Dokonca aj na prvý pohľad neškodné stávkovanie na športové výsledky sa môže zmeniť na závislosť, s ktorou nedokážete seknúť. Táto psychická závislosť sa spočiatku javí len ako nevinné hranie. Časom však hráč nemôže prestať hrať ani v prípade, že neustále prehráva. Vidina výhry a pocitu čakania na úspech je silnejšia ako dopady gamblingu na hráča samotného i na jeho okolie. Závislý človek si hľadá argumenty, prečo hrať a hranice sa postupne búrajú. Gambler už neuvažuje racionálne, ale je pod vplyvom biologických procesov resp. je závislý na chemických látkach, ktoré jeho mozog pri hraní vylučuje.
Ako spoznať prejavy závislosti na hazarde
Je zrejmé, že zodpovedné hranie a jasné hranice u závislého človeka neexistujú. Niekedy je však ťažké navonok poznať, že ide o gamblera, pretože po fyzickej stránke sú signály menej viditeľné ako u narkomanov alebo alkoholikov. Dôležité je byť voči ostatným ľuďom všímavý a vďaka tomu odhalíte nasledujúce znaky závislosti na hazarde:
- Gambler trpí depresiami, menej komunikuje a často vybuchne.
- Gambler sa prestane venovať svojim koníčkom, zanedbáva rodinu, známych, chce byť sám a rýchlo sa dostať k hráčskemu stolu.
- Gambler začne chudnúť a nedokáže zaspať.
- Gambler hľadá možnosti ako získať peniaze na hazard.
- Gambleri trpia bolesťami hlavy a tráviacimi problémami.
Ako pomôcť človeku, ktorý hazardu prepadol
Dôležité je vedieť, že pomôcť sa dá reálne len človeku, ktorý si svoj problém uvedomí. Niekedy síce o pomoc nepožiada, ale keď mu podáte pomocnú ruku, neodmietne. Udržujte so závislým kontakt, komunikujte s ním a prejavte mu podporu. V žiadnom prípade mu nepožičiavajte peniaze. Zároveň mu zabráňte hrať. Snažte sa so závislým tráviť čo najviac času, nájdite si spoločné aktivity. Nemajte pred ním žiadne tabu témy, o všetkom rozprávajte otvorene a nevyhýbajte sa ani nepríjemným témam. Psychické závislosti však nedokážete ako laik liečiť, a preto je dôležité gamblera skontaktovať s lekármi. Liečbu závislosti od hazardu je možné realizovať ambulantne alebo formu hospitalizácie v liečebni.