Akné je jedným z najčastejších chronických kožných ochorení na svete. Najčastejšie sa objavuje v puberte ale môže sa objaviť aj v staršom veku. Zväčša berieme akné ako estetický problém, s ktorým sa skôr či neskôr bude trápiť každý z nás. Aj napriek tomu, že je toto kožné ochorenie pomerne rozšírené a veľa sa o ňom vie stále sa môžete stretnúť s poznatkami, ktoré vás prekvapia.
Nie len v puberte
Viac ako 40% tínedžerov má problémy s akné. Môže za to nerovnováha hormónov, ktorá je pre toto obdobie typická. Ak biele pupáčiky práve teraz trápia aj vás vedzte, že v tom nie ste sami.
S akné má osobné skúsenosti viac ako 80% populácie. Môže sa objaviť kedykoľvek, od začiatku puberty až po cca 50 –ty rok vášho života. Za jeho vznikom môže byť čokoľvek, od hormónov, nadbytočnej tvorby kožného mazu cez nevhodnú kozmetiku až po znečistené prostredie čokoľvek.
Výskyt akné
Najčastejšie sa akné vyskytne na tvári, hrudníku a na chrbte. Ide o miesta, kde sa nachádza množstvo mazových žliaz. Tie tvorbou kožného mazu upchávajú póry, ktoré sú tak živnou pôdou pre mikroorganizmy, ktoré spôsobujú zápal v koži a dochádza k vzniku bielych bodiek.
Stres – áno alebo nie
Dlhý čas sa verilo, že stres spôsobuje akné, alebo aspoň jeho stav zhoršuje. Nie je to tak. Doteraz túto teóriu nepotvrdili žiadne štúdie či testy. Stresové hormóny, ako adrenalín a kortizol na akné nevplývajú.
Liečba
Súčasná liečba akné je úspešná. Väčšina ľudí ale liečbu preruší ak nevidí výsledky okamžite. Miesto spoliehania sa na „babské rady“ dajte prednosť kozmetike na akné alebo sa obráťte na lekárov a obrňte sa trpezlivosťou. Prvé výsledky môžete zbadať po pár týždňoch, ale nie hneď.
Podkožné akné je najzávažnejšou formou akné. Často k nemu dochádza ak sa pokúšate biele pupáčiky vytláčať.
Starostlivosť o pleť
Dôkladné umývanie pleti dvakrát denne úplne postačuje. Častejšie umývanie tváre vedie k jej dehydratácii, čo má za následok zvýšenú tvorbu kožného mazu a väčšie problémy s akné.