Celý život sme zvyknutí mať svoj trvalý pobyt, a keď oň prídeme je to veľký nezvyk. Dôvod, prečo opustíme adresu svojho trvalého bydliska môže byť viacero – zmena zamestnania, rozvod, zrušenie trvalého pobytu rodičmi alebo odcestovanie do zahraničia. Slovenská legislatíva hovorí o povinnosti nahlásiť svoj prechodný pobyt najneskôr do 10 dní po tom, čo opustíme adresu trvalého bydliska a vieme, že sa na nej nebudeme zdržiavať dlhšie ako 90 dní. Prečo je to dôležité? Aby štátne orgány vedeli, kde vás môžu zastihnúť v prípade potreby.
Problémy s udelením prechodného pobytu
Najčastejším problémom s udelením prechodného pobytu je ten, že majiteľ bytu, ktorý si prenajímate, má strach. Čoho sa obáva? Strach najčastejšie pramení z toho, že o svojom nájomníkovi vôbec nič nevedia, a teda eventuálne môže byť dlžníkom. A boja sa toho, že keby prišla na neho exekúcia a on mal prechodný pobyt na tejto adrese, exekútor by mohol zabaviť aj majetok majiteľa bytu. Toto však právnici a advokáti odmietajú, pretože právo siahnuť na majetok kohokoľvek iného ako dlžníka, nemá žiadny exekútor.
Aké sú možnosti?
Ak ste nenahlásili svoj nový prechodný pobyt, síce porušujete zákon, no žiadny právny postih vám nehrozí. Ale keby ste si chceli množstvo vecí zjednodušiť, môžete si prenajať trvalý pobyt v Bratislave. Navštívte Mojpobox.sk a získajte adresu, ktorá vám pomôže zjednodušiť množstvo vecí – získanie lekára na novej adrese, parkovaciu kartu či jednoduchšiu komunikáciu s úradmi.
Pre koho je táto služba vhodná?
- Pre ľudí, ktorým rodičia otvárajú poštu alebo im zrušili trvalý pobyt v ich byte/dome,
- Pre ľudí po rozvode, ktorým na doterajšej adrese bol zrušený trvalý pobyt,
- Pre tých, ktorí chcú jednoduchšie získať zubára, lekára alebo parkovaciu kartu,
Neporušujte zákon, prenajmite si adresu na svoj trvalý pobyt, uľahčíte si tým život a vybavovanie oficiálnych náležitostí.