Kardio je klasickým a dosť spoľahlivým spôsobom, ako schudnúť a priblížiť sa tak k svojej ideálnej postave. Schudnúť ide samozrejme aj bez cvičenia iba za pomoci diéty, kardio cvičenie má však svoje výhody, vďaka ktorým by – najmä pri chudnutí či rysovaní – nemalo chýbať v žiadnom tréningovom pláne.
O kardiu a jeho alternatívach
Za kardio môžeme považovať v podstate každú vytrvalostnú aktivitu, pri ktorej sa tepová frekvencia vyšplhá na 60 – 75% vášho tepového maxima. Dĺžka tréningu by mala byť 30-90 minút.
Najznámejšou formou kardia je behanie, ďalej to ale môže byť aj plávanie, jazda na bicykli či na kolieskových korčuliach, tanec (zumba, aerobik …), skákanie cez švihadlo a ktorákoľvek iná činnosť, pri ktorej tepová frekvencia vzrastie na spomínané hodnoty. Záleží však aj na fyzickej kondícii človeka – niekto tak napríklad môže dosiahnuť 60% maximálnej tepovej frekvencie pri obyčajnej chôdzi.
Intervalový tréning
Pri intervalovom tréningu sa striedajú veľmi intenzívna fáza s menej intenzívnymi. Dochádza pri ňom opakovane k prechodu z anaeróbnej do aeróbneho pásma tepovej frekvencie. Intervalový tréning je veľmi efektívny a stále viac získava na popularite, nemusí však byť pre každého.
Chudnutie bez cvičenia? Ide to, ale …
Základným princípom chudnutia je, aby energetický výdaj prekonal príjem. Kardio výrazne zvyšuje energetický výdaj a nie je teda ani tak potreba sa obmedzovať v strave. Cvičenie navyše zrýchľuje metabolizmus a dochádza pri ňom k spevňovaniu postavy.
Kedy si dať kardio
Na túto tému nájdete mnoho protichodných názorov – niekto vám odporučí robiť kardio ráno a niekto zase skôr večer. Vo výsledku je teda jasné, že na tom príliš nezáleží a je skrátka lepšie cvičiť podľa svojich osobných preferencií. Kardio ráno je skvelým štartom do nového dňa, ak sa však ráno sotva dostanete z postele, nechajte radšej cvičenie na popoludnie alebo večer.
Kardio cviky
Okrem kardio aktivít, ako je behanie, plávanie a ďalšie, existujú tiež kardio cviky, pri ktorých výrazne rastie tepová frekvencia. Takéto cviky sú zvyčajne zložené z rýchlejších pohybov, ako sú napríklad výskoky. Medzi tieto cviky sa radia napríklad angličáky, drepy s výskokom, výstupmi a výskoky alebo horolezec.
Výhodou týchto cvikov je, že sa pri nich často zapája veľké množstvo svalov a možno ich cvičiť doma. Bývajú ale dosť náročné a ľahko sa tak pri nich dostanete až do anaeróbneho pásma tepovej frekvencie. Z kardia sa potom ľahko môže stať intervalový tréning, čo však rozhodne nemusí byť na škodu.