Dávno preč sú tie časy, kedy sa slovenský občan dostal do zahraničia kvôli rôznym byrokratickým prekážkam mnohých vlád naozaj len sporadicky. Potom však, ako sa skončila v rámci Európskej únie vízová povinnosť a nastal voľný pohyb osôb, navštevujeme blízke, ale aj vzdialenejšie krajiny permanentne. Niekto ide von za prácou, iný zase za dovolenkou, kultúrou… Skrátka – vonku sme pomaly viac ako doma.
Aby ste však zostali trvalo spojení s naším rodiskom, musíte si vždy pribaliť do batožiny váš mobilný telefón, spolu s aktivovanou medzinárodnou roamingovou službou. Tú ponúkajú všetci mobilní operátori, takže vybrať si takého, ktorý by vám najviac vyhovoval asi nebude veľký problém.
Ak by ste ale náhodou predsa len mali v tejto záplave ponúk chaos, my sa vám pokúsime poradiť, čo by bolo presne tak akurát.
Vyskúšajte novinku na našom mobilnom trhu
Napríklad na trhu najmladší mobilný operátor 4ka má vo svojom portfóliu celkom zaujímavý medzinárodný roaming. Za jednu minútu hovoru zo zahraničia zaplatíte 4 centy a rovnako vás bude stáť poslanie jednej SMS správy. V prípade, že ste sa rozhodli surfovať na internete, operátor si účtuje za spotrebovanie 1MB iba 1cent.
Ak by ste mali pocit, že tieto cenové relácie ste už niekde videli, tak sa nemýlite. Totižto tento roaming v podstate len kopíruje základnú ponuku tohto mobilného operátora.
Mimochodom, táto potešujúca skutočnosť je výsledku zásahu Európskej únie, ktorá nariadila mobilným operátorom, aby od 15. 6. 2017 k cenám hovorov v členských krajinách EÚ a EHP neúčtovali žiadne príplatky.
Čo však už poteší menej je fakt, že toto nariadenie sa vzťahuje iba na základnú ponuku a teda výhody paušálov a doplnkových balíkov si jednoducho uplatňovať nemôžete.
Priaznivé ceny v zahraničí vás presvedčia
Podmienky medzinárodného roamingu sú však v niektorých prípadoch mierne odlišné. Totiž uvedené parametre platia iba v takzvanej zóne číslo jeden. Tam patria susedné krajiny ako Česko, Maďarsko, Francúzsko, Veľká Británia, Island a Nórsko.
Pre zóny číslo dva, tri a štyri – kam patria krajiny mimo EÚ a krajiny ako USA, Kanada apod. – platia iné pravidlá. Aj kvôli tomuto treba mať na pamäti individuálny cenník, ktorý mobilní operátori uvádzajú na svojich webových stránkach.
Máme však za to, že väčšina našincov cestuje počas roka prevažne do krajín spadajúcej do zóny číslo jeden, takže cena za využívaný roaming je v tomto prípade namiešaná tak akurát. Za prichádzajúce hovory vám nebude účtovať žiadne poplatky a je jedno, z akej zóny sa uskutočnia.
S medzinárodným roamingom si môžete kontrolovať spotrebu
Aby ste mali lepší prehľad o spotrebovaných dátach, roamingový program má vyčlenený takzvaný dátový Európsky limit. Pri dosiahnutí jeho 80 % vám príde od mobilného operátora SMS správa o tejto skutočnosti. Vy sa potom rozhodnete, či si tento limit ďalej navýšite alebo nie.
Keďže operátor na svojej webovej stránke tvrdí, že vás nebude obmedzovať v spotrebe dát, môžete si navýšiť váš roamingový limit koľkokrát chcete. Celý princíp je v podstate založený iba na tom, aby mal zákazník pod kontrolou koľko dát minie – to je všetko. Nič iné za tým nehľadajte.
V rámci medzinárodného roamingu dátujete o niečo pomalšie
Volajte, SMS-kujte a dátujte na Slovensku rýchlosťou 4G a 2G. V miestach nepokrytých signálom operátora využívajte služby jeho obchodných partnerov v takzvanom národnom roamingu. Samozrejme, prenosová rýchlosť vám tým pádom bude u väčšiny operátorov obmedzená iba na 2G. Niečo podobné platí aj pre medzinárodný roaming. Čiže sa musíte uskromniť s rýchlosťou 2G, prípadne 3G.
Na druhej strane, ak cestujete za hranice za dovolenkou, kultúrou – skrátka nie dlhodobo – tak by vás tento fakt nemal vo výraznej miere obmedzovať. Bežní zákazníci mobilného operátora beztak nemá šancu uvedomiť si zmenu prenosovej rýchlosti, ak nevyužíva mobil priamo profesionálne na pracovné účely.