nov 2, 2021
3283 Views
Komentáre vypnuté na Viete, ako vyzerajú vši a hnidy vo vlasoch?

Viete, ako vyzerajú vši a hnidy vo vlasoch?

Written by

Postrachom väčšiny rodičov je situácia, keď si ich deti prinesú zo škôlky alebo školy vši. Zavšivenie malých detí pohybujúcich sa v kolektíve nie je ničím neobvyklým a ani nebezpečným. Napriek tomu je veľmi nepríjemnou skúsenosťou, a to hlavne v prípade, že ho zaregistrujete veľmi neskoro. Nie je preto na škodu si pripomenúť, ako spoznáte vši či hnidy a ako s nimi dokážete efektívne bojovať.

Odhaľte prítomnosť vší zavčasu

Najviac rozšíreným druhom vší je voš detská. Nedajte sa zmiasť názvom, pretože voš detská nenapáda len deti, ale môže sa usídliť aj vo vašich vlasoch.

Prítomnosť vší sa u detí dá niekedy odhaliť veľmi rýchlo a inokedy si ani nemusíte všimnúť, že dieťa bolo týmto parazitom napadnuté. Všetko závisí od citlivosti pokožky daného dieťaťa. Pri odhaľovaní prítomnosti tohto parazita sa nemôžete spoľahnúť ani na to, že vši spozorujete pohľadom, pretože sú veľmi malé.

Takmer neviditeľný nepriateľ: Dospelé vši majú veľkosť maximálne 3 mm a ich vajíčka t.j. hnidy dokonca len 1 mm. Ich sfarbenie je tiež veľmi nenápadné. Vši majú pieskovú farbu a ako keby priezračnú povrchovú štruktúru tela. Hnidy sú béžovej farby a ich povrch sa leskne. Hnidy sa z vlasov dostávajú veľmi ťažko, pretože sú priam prilepené ku korienkom vlasov. Na prvý pohľad vyzerajú hnidy ako malé lupiny. Od lupín hnidy rozoznáte jednoducho tak, že do vlasov fúknete. Lupiny by sa, samozrejme, od pokožky odpojili, ale hnidy zostanú na vlase pevne uchytené. Po odlúpnutí hnidy ju môžete rozpučiť medzi nechtami a budete počuť jemné puknutie. Toto puknutie je znakom, že vo vajíčku bola živá hnida.

Jedna jediná samička vši dokáže za svoj život trvajúci približne mesiac naklásť až 50 vajíčok. Preto ak si u svojho dieťaťa prítomnosť vší nevšimnete, rýchlo sa rozmnožia a narobia na pokožke hlavy veľkú šarapatu. Už sme spomínali, že vši sú parazity. Znamená to, že sa kŕmia ľudskou krvou.

Ide o veľmi hladné potvory, ktoré sa potrebujú nasýtiť minimálne 4 razy za deň. Práve v čase kŕmenia sa prejavujú príznaky ich prítomnosti, pretože satie pociťuje napadnutý jedinec ako svrbenie a štípanie. Aké iné príznaky vám pomôžu odhaliť prítomnosť vší vo vlasoch?

  • Prvé príznaky prítomnosti parazitov je možné spozorovať po štyroch dňoch od napadnutia.
  • Dieťa je nepokojné, neustále sa dotýka hlavy.
  • Badateľné je časté škrabanie pokožky hlavy.
  • Občas sa dostaví aj apatia a únava.
  • Dieťa trpí nespavosťou, menšie deti často plačú.
  • Väčšie deti sa začnú sťažovať na pálenie a štípanie pokožky.
  • V ojedinelých prípadoch dochádza k zvýšeniu teploty a zväčšeniu uzlín.

Ak budete tieto príznaky ignorovať, môže dôjsť k ťažším stavom zavšivenia. Vplyvom satia vší sa pokožka zapáli a dochádza k alergickej reakcii alebo hnisaniu rán.

Proces boja so všami

Pred všami sa, bohužiaľ, nedokážete ubrániť. Neverte tomu, že keď budete dieťaťu denne umývať hlavu a často prať všetko oblečenie, tak sa voš vo vašej domácnosti nevyskytne. Zavšivenie vôbec nie je následkom zlej hygieny, čomu sme ešte nedávno verili. Nezaberajú ani prípravky ako oleje alebo spreje, ktoré propagujú niektorí výrobcovia ako ochranu pred všami. Dieťa musíte jednoducho sledovať a ak máte podozrenie na zavšivenie, ihneď zakročiť. Ako sa zbaviť vší, už nie je tak zložitou otázkou, ktorá trápila naše babičky.

Nebezpečné metódy

V minulosti sa na zničenie vší používali rôzne agresívne prípravky. Niektorí ľudia skúšali „zaručené“ babské rady ako umývanie hlavy octovou vodou alebo petrolejové zábaly.

Samozrejme, že takéto postupy viedli k riziku poškodenia pokožky alebo alergiám. Dnes už našťastie poznáme aj iné metódy odstraňovania vší, ktoré nie sú vôbec tak radikálne ako pred niekoľkými rokmi. Dokonca nemusíte dieťaťu ani ostrihať vlasy, čo bolo tiež jednou z metód boja proti všiam.

Ide to aj bezbolestne

V drogérii alebo v lekárni sa dajú kúpiť rôzne šampóny proti všiam, ktoré odporúčame len ako doplnkovú liečbu. Tieto prípravky vo väčšine prípadov zabijú len vši, ale hnidy ukryté v škrupinkách vo vlasoch zostanú, pretože sa vplyvom olejovitých látok neudusia. So zvyšujúcim sa počtom alergií u detí je tiež veľmi otázne, ako na tieto prípravky zareaguje citlivá detská pokožka.

Našťastie existuje po celom svete overená pomôcka, ktorá vši odstráni bez najmenšieho rizika. Ide o špeciálny hrebienok s názvom Čarovný všiváčik. Tento hrebienok je vyrobený tak, aby ste pri česaní dokázali dostať z hlavy nielen vši, ale aj hnidy.

Predtým ako všiváčik použijete, navlhčite vlasy dieťaťa a potrite ich balzamom na vlasy. Následne prameň po prameni vyčesávajte vši a hnidy z vlasov. Z času na čas utrite všiváčik do papierovej vreckovky.

Veľký manuál o všiach

Ak vás zaujala informácia o čarovnom všiváčikovi, máme pre vás jeden tip. Na internetovej stránke vsivacik.sk nájdete „Veľký manuál na vši“. Manuál vypracovali odborníci, ktorí vám v ňom zrozumiteľne vysvetlia všetky informácie o všiach. Nemusíte sa báť, že vám čítanie manuálu zaberie celý deň. Ide o veľmi zaujímavé čítanie trvajúce len necelých 10 minút.

Počas tohto času sa dozviete napríklad to, kde sa vši berú a ako sa prenášajú. V manuáli sú vyvrátené mnohé mýty o všiach, ktoré sú pre ľudí mätúce až nebezpečné. V piatich krokoch sa dozviete aj to, čo robiť, aby ste mali od vší pokoj na celý zvyšok života.

Zaujali vám informácie zo života vší, ktoré sme v článku spomenuli? Vo veľkom manuáli na vši sa podrobnejšie oboznámite s ich životom, s tým ako sa vši prenášajú a kde sa im najviac darí. Do detailov sa tiež dozviete, ako používať všiváčik a aké doplnkové pomôcky proti všiam zaberajú. Manuál vás taktiež vystríha pred tým, čo pri výskyte vší nerobiť a čomu sa vyvarovať. Je jasné, že po prečítaní tejto malej knižočky vám už vši nikdy nebudú spôsobovať nočné mory.

Article Tags:
· ·
Article Categories:
Ako na zdravie a krásu