S nástupom teplého počasia sa mnohí z nás zamýšľajú nad tým, že by to chcelo trochu popracovať na figúre do plaviek. Leto je síce ešte ďaleko, no nadbytočné kilogramy sa zhadzujú oveľa ťažšie ako sa na vás nalepili, takže vezmite do rúk tyče a závažia a môžete začať s formovaním postavy pokojne aj v domácich podmienkach.
Silový tréning a ženy – áno alebo nie?
Niektoré ženy sa boja, že ak sa pustia do silového tréningu, ich ladné ženské tvary sa vytratia a budú pripomínať kulturistu s obrovskými svalmi, no tieto obavy sú zbytočné a zakladajú sa často na mýtoch a polopravdách. Mužské a ženské telo sa v mnohom líšia, hormóny, ale a aj stavba a podiel svalov a tuku je u oboch pohlaví odlišný. Na to, aby sa žena čo i len priblížila obávanému výzoru, by musela toho robiť podstatne viac ako venovať sa silovému tréningu niekoľkokrát do týždňa.
Pevné svalstvo potrebujeme všetci, muži aj ženy. Rozvinuté svaly nám uľahčujú život pri každodenných aktivitách a čím viac svalovej hmoty v tele máte, tým máte lepšiu kondíciu a koordináciu pohybov, ale aj vaša postava pôsobí estetickejšie. A čo je dôležité, svaly na svoju činnosť spotrebujú viac energie ako tuk, preto si s nimi ľahšie udržíte vytúženú líniu. Aj to je dôvod, prečo by sa ženy nemali vyhýbať silovému tréningu, ak je ich cieľom schudnúť, vyformovať si postavu a samozrejme si ju aj dlhodobo udržať.
Ženy na silový tréning nepotrebujú toľkú záťaž ako muži, často si plnohodnotne zacvičia napríklad aj len s olympijskou tyčou. Tá má tiež svoju hmotnosť a pri niektorých cvikoch, ako napríklad príťahy v predklone či príťahy k brade, bicepsové zdvihy v stoji alebo tlak na rovnej lavičke, najmä v začiatkoch nebudete potrebovať viac, skôr naopak, bude vám stačiť aj ľahšia tyč.
Tipy, ako začať s efektívnym tréningom
Ak ešte nemáte bohvieakú kondíciu, nie je najlepší nápad oprieť sa do toho hneď naplno. Svaly síce zvládnu záťaže dosť, no naše kĺby, šľachy a väzy treba na zvýšenú záťaž postupne pripraviť, aby ste si nekoledovali o zranenie a celé svoje snaženie predčasne neodsúdili na neúspech. Najlepšie je preto orientovať sa najskôr na tréning s vlastnou váhou a krok po kroku pripraviť telo na vyšší level. Nemusíte sa báť, že pri cvičení s vlastnou váhou sa nezapotíte, možno budete prekvapení, aké máte rezervy.
Keď už máte posilnené telo a vybudovanú nejakú tú svalovú hmotu, alebo nie ste žiadny začiatočník, môžete svoje tréningy obohatiť o tyče, hriadele a postupne si pri jednotlivých cvikoch zvyšovať záťaž. Svoje pokroky si zapisujte, aby ste si udržali motiváciu a mali prehľad o tom, ako napredujete.
Ako si vybrať tyče a hriadele na domáci tréning?
Nechce sa vám chodiť do posilňovne, radšej by ste šetrili svoj čas a peniaze cvičením v pohodlí domova? V tom prípade vás čaká výber vhodného náčinia, ktoré bude vyhovovať vašim potrebám a nárokom, ale hlavne, pomôže vám splniť si vytýčené ciele.
Na čo sa teda pri nákupe tyčí zamerať? V prvom rade na to, aké cviky máte v pláne vykonávať. Podľa toho sa rozhodnete, či potrebujete krátke tyče na jednoručné činky, alebo by sa vám hodili skôr dlhé vzpieračské tyče. Pri dlhých tyčiach sa treba rozhodnúť, či chcete lomené alebo rovné tyče, každý typ je totiž ideálny na iný druh cvikov.
Nie je vylúčené, že budete potrebovať viac druhov tyčí, aby ste si zabezpečili plnohodnotný tréning všetkých svalových skupín, práve preto by ste sa mali zamerať na to, aby mali všetky rovnaký priemer, nech sú kompatibilné so závažiami a nebudete potrebovať ku každej tyči iné. Ušetrí vám to miesto, ale aj peniaze.
Ďalšie faktory, ktoré vstupujú pri rozhodovaní do hry, sú najmä nosnosť a kvalita materiálu a spracovania. Nosnosť je dôležitá kvôli bezpečnosti, pre amatérskych fitness nadšencov zvyčajne stačia tyče s nosnosťou do 150 kg, no ak potrebujete viac, je dobré sa poobzerať po olympijských tyčiach, ktoré s prehľadom zvládnu aj dvojnásobok.
Kvalitné tyče odolné voči poškriabaniu, hrdzaveniu za výborné ceny nakúpite tu: https://hop-sport.sk/tyce/
Zdroj obrázku: LightField Studios / Shutterstock.com