Výber správnych turistických topánok je kľúčový pre komfort a bezpečnosť na každej túre. Okrem veľkosti obuvi je dôležitým faktorom aj materiál zvršku topánky. Pri výbere vhodného materiálu zvážte typ terénu a dĺžku trasy. Aké vlastnosti majú jednotlivé materiály používané na výrobu turistickej obuvi?
Materiál turistickej obuvi podľa terénu
Je zrejmé, že na ľahkú turistiku, na ktorú sa vyberiete raz za čas, nie ju nutné kupovať drahé turistické topánky z kože. Naopak pre náročnejšie trasy, dlhšie výlety a pravidelné trekovanie sa oplatí investovať do kvality. Turistická obuv podľa terénu sa rozdeľuje nasledovne:
- Pre nenáročné túry po spevnených chodníkoch postačia ľahké textilné alebo syntetické turistické topánky.
- Na túry v stredne náročnom teréne s nerovným povrchom sú vhodné kožené alebo kombinované topánky so strihom po členky.
- V náročnom teréne plnom stúpania či kameňov sú nevyhnutné kožené turistické topánky so strihom nad členky. Takáto obuv poskytuje maximálnu oporu a ochranu celého chodidla vrátane členkov
Tipy na výber turistických topánok
Vyskúšajte si topánky pred kúpou. Topánky by mali sedieť pohodlne a tesne na nohe, bez tlakových bodov. V prednej časti topánky nechajte pre prsty vôľu približne pol centimetra. Pre náročnejší terén a dlhšie túry budete potrebovať odolnejšie topánky. Vyberte si obuv s dobrým pružením a ochranou voči vlhkosti vo forme membrány. Nezabudnite na ponožky. Noste turistické ponožky z vlny alebo syntetických materiálov, ktoré odvádzajú vlhkosť. Pánska a dámska turistická obuv potrebuje i údržbu – po každej túre topánky vyčistite a pravidelne ich impregnujte.
Turistické topánky podľa materiálu
Kožené topánky – sú dolné, majú dlhú životnosť. Podporujú správnu termoreguláciu a dobre sa prispôsobia chodidlám. Kožená turistická obuv je pre chodidlá a nohy najlepšou oporou pre stabilitu v každom teréne. Avšak kožená obuv je najdrahšia a niekomu nevyhovuje ani vyššia váha kožených topánok.
Textilné topánky – sú veľmi obľúbené u trekerov, ktorí majú radi ľahké a priedušné topánky. Po vyčistení či stúpnutí do vody rýchlejšie uschnú. Obľúbenosť textilnej obuvi je veľká aj vďaka nízkej cene. Textilné turistické topánky vám nevydržia tak dlho ako kožené. Na druhej strane neposkytujú nohám oporu a sú veľmi náchylné na odery.
Kombinované materiály – spájajú v sebe všetky pozitívne vlastnosti kože či textilu. Koža býva použitá na miestach, kde dochádza k najväčšej mechanickej záťaži. Zvyšok obuvi je textilný, čo je výhodou z hľadiska priedušnosti. Turistická obuv z kombinovaných materiálov je vhodná do rôznych terénov.
Autor: Gabriela Kudláčová