apr 16, 2021
1564 Views
Komentáre vypnuté na Tipy, ako si poradiť s odstránením silikónu

Tipy, ako si poradiť s odstránením silikónu

Written by

Silikón je perfektným pomocníkom nielen na stavbe, ale aj v domácnosti. Použiť sa dá v kúpeľni alebo v kuchyni. Poskytuje perfektnú lepivosť a priľnavosť na rôzne povrchy – keramiku, sklo, obklady, dlažby, kov a drevo.

Pravdou však je, že s jeho odstránením môžu nastať nepríjemnosti a problémy. Dôvodom je, že je odolný voči vode i čistiacim prostriedkom. Preto vám ponúkame nasledujúce tipy, vďaka ktorým jednoducho a rýchlo dokážete odstrániť čerstvý, ale aj starý silikón.

Odstránenie čerstvého silikónu

Silikón patrí medzi materiály, ktoré perfektne držia na povrchu a môže sa stať, že i za čerstva budete mať problém s jeho odstránením. Je však pravdou, že čerstvý silikón ide dole oveľa lepšie, ako zaschnutý či starý silikón.

Pokiaľ chcete čerstvý silikón  odstrániť celý, použite špachtľu alebo vysúvací nožík. Môže sa stať, že vám zostanú na povrchu zvyšky silikónu, ktoré sa vám pomocou nožíka nepodarilo odstrániť. Tie ľahko očistíte pomocou pracieho prášku. Stačí ho nasypať na zvyšky silikónu a nechať krátko pôsobiť. Následne treba zvyšky silikónu, ktoré ste posypali pracím práškom, utrieť pomocou špongie alebo handričky.Tipy, ako si poradiť s odstránením silikónu

Odstránenie starého silikónu

Odstránenie starého silikónu môže byť celkom náročné. Pri odstraňovaní starého silikónu vám pomôže vysúvací odlamovací nôž alebo klasická žiletka. Ak máte len žiletku, pracujte s ňou veľmi opatrne, aby ste sa neporezali. Čím viac silikónu sa vám podarí dať dole, tak tým lepšie.

Zvyšky zo silikónu môžete očistiť pomocou odstraňovača silikónu alebo pomocou octu. Ten treba nastriekať na silikón a nechať pôsobiť minimálne 15 minút. Ak je však viac zvyškov silikónu, v takom prípade nechajte odstraňovač / ocot pôsobiť dlhšie, maximálne však 12 hodín. Následne odstráňte starý silikón pomocou špachtle alebo paličky, dávajte však pozor, aby ste nepoškodili umývadlo, vaňu a jej okolie či obklad. Po odstránení silikonu treba vzniknutú škáru umyť vodou a dôkladne nechať uschnúť. Až následne môžete dať nový silikón.

Prečítajte si aj: Neviete sa zbaviť starého silikónu? Poradíme vám, ako ho odstrániť čo najúčinnejšie

Ako odstrániť silikón z rúk?

V prípade, že ste pri odstraňovaní silikonu zabudli na ochranné rukavice, v takom prípade sa môže stať, že vám silikón ostane na rukách. Pri čistení silikónu z rúk či pokožky môžete použiť lieh, ocot, benzín, riedidlo alebo detský olej. Po odstránení silikónu si dôkladne umyte svoje ruky a nezabudnite ich hydratovať pomocou krému na ruky.

Article Categories:
Ako na to