jún 13, 2021
600 Views
Komentáre vypnuté na Slimáky a slizniaky okupujú záhrady. Čo s tým?

Slimáky a slizniaky okupujú záhrady. Čo s tým?

Written by

Každý záhradkár je citliví na akékoľvek škody po výsadbe. Najviac bezbranní sme voči prírodným úkazom – zmenám v počasí a pri premnožení škodcov. Dnes máme tú výhodu, že na každý problém existuje riešenie. Len si treba správne vybrať! Čo vám v záhrade pomôže proti slimákom a slizniakom? Zistite už v tomto článku!

Čo je typické pre slimáky?

Pri slimákoch v záhrade sme „na koni“ už len preto, že sú pomalé a dlho sa vyskytujú na jednom a tom istom mieste. Odchyt, resp. odhalenie ich skrýše nie je náročné, no ručne slimáky vyzbierať je teda riadnou fuškou. Stačí zanechať zopár a problém je späť! Nie je ani žiadnym tajomstvom, že ich je desiatky druhov. Medzi nimi sú aj slizovce a slizniaky, ktoré najčastejšie ohrozujú naše záhrady. Objavujú sa za vlhkého a chladnejšieho počasia.

Najväčšie škody páchajú na mladých a mäkkých výhonkoch. Pochutnávajú si na jahodách, zemiakoch, na šaláte, kapuste, ale aj na okrasných kvetoch. Zdržiavajú sa pri nahromadenej tráve, v kvetináčoch a pri iných predmetoch vôkol im vyhovujúcej výsadbe.

Domáce verzus hotové prípravky proti slimákom

Po domácky vytvorená nástraha s pivom alebo aspoň pivovou arómou si vyžaduje čas a zručnosť pri práci. Taktiež si treba byť istí s kvalitou a zložením tohto chmeľového produktu. Nejeden domáci kutil už aspoň raz zhotovoval medenú nástrahu, no zamyslel sa aj nad dôsledkami pre výživu úrody?

Na rozdiel od týchto pokusov hotové prípravky proti slimákom sú v akejkoľvek podobe neškodné voči základným živinám a pre vyzrievanie úrody. Bežne dostupné granule alebo gély pôsobia v kontakte so slimákmi toxicky, no do pôdy sa dostávajú zvyšky vhodné pre organické pestovanie. Prípravky sa rozkladajú na častice železa, medi a fosforu, čo je prirodzené a zdravé pre každú záhradku.

 

Article Tags:
· ·
Article Categories:
Ako na to