Ovocie a zelenina je ten druh potravín, bez ktorého si len ťažko dokážeme predstaviť naše životy. Dajú sa však takéto čerstvé potraviny skladovať dlhšiu dobu? Ako? A ako zaistiť, že si zachovajú čo najviac svojich vlastností?
Jablká
Jabloň nás obdaruje svojimi plodmi na jeseň a dobré (dobre skladované jablká vydržia v pivnici doslova až do leta. Aby jablká vydržali skutočne čerstvé, potrebujú málo svetla, dobre vetraný priestor, no nie príliš chladný alebo horúci. Kvalitná prepravka na ovocie a podmienky, ktoré poskytuje väčšina pivníc budú bohato stačiť.
Zemiaky
Hľuzovitá zelenina nás tiež poteší výdržou v rádoch niekoľkých mesiacov. Nároky na teplotu sú nízke, no nenechajte ich zmrznúť. Tým stratia svoju prirodzenú chuť. Zemiaky neodporúčame ani mraziť. Najlepšie sa cítia v jame, v zemi, v absolútnej tme a chránené pred mrazom.
Cibuľa
Cibuľa vydrží najdlhšie vo vzduchovo priepustnej sieťke napríklad na regály v pivnici. Pár týždňov ju však môžete pokojne nehať aj v chladničke. V chladničke uschovajte aj menej trvanlivú zeleninu, napríklad paradajky, uhorku, ale i ovocie ako marhule, hrušky a melón. V moderných chladničkách vám dozrejú a neskazia sa.
Cesnak
Najlepší spôsob skladovania cesnaku je zavesiť ho na špagát. Takýto spôsob skladovania zabezpečí dlhú výdrž. Pozor však na priame slnko, vďaka tomu môže cesnak efektne rýchlo spráchnivieť. Podobne sa môže skladovať aj spomínaná cibuľa, v sušenom stave (a aj sa tak sušia) napríklad aj chilli papričky alebo feferóny.
Mrkva, petržlen
Očistenú zeleninu si môžete naporcovať do vreciek do mrazničky, odkiaľ ich môžete vždy okamžite použiť do chutnej polievky. Rovnako môžete zmraziť napríklad aj hrach alebo kukuricu. Spolu so zemiakmi neodporúčame mraziť ani obľúbené batáty.