sep 24, 2015
1895 Views
Komentáre vypnuté na Optimistický vývoj na realitnom trhu

Optimistický vývoj na realitnom trhu

Written by

O tom, že sa po rokoch stagnácie preberá realitný trh opäť k životu, svedčia aj rozostavané bratislavské projekty. Realitný a stavebný život je však cítiť aj v mestách ako Košice alebo Žilina. Podnikateľov bude možno zaujímať informácia, že najatraktívnejšie ponuky kancelárií sa spájajú už tradične s lokalitou Bratislava II, ktorá je v tejto súvislosti zároveň aj najvyhľadávanejšia. Dopyt po realitách narastá hlavne v mestách, kde sa sústreďuje výrazná pracovná príležitosť, obchod a ekonomická sila. Nemenej dôležitá je tiež infraštruktúra a občianska vybavenosť. Viac sa o realitnom trhu a jeho rozvoji dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Ekonomická aktivita – základný predpoklad pre rast realitného trhu

Aby mohol trh s realitami prosperovať, je k tomu potrebná dostatočná kúpna sila a príjmy obyvateľstva. V súčasnosti je dopyt po bývaní prirodzený a oveľa zdravší ako v minulosti, pretože ho ovplyvňuje lokálne obyvateľstvo a jeho finančné možnosti. Nie je tu teda cítiť špekulatívny zahraničný dopyt. Za významný činiteľ, ktorý napomáha zdravému dopytu, sa považuje aj reálna potreba obyvateľstva po modernom bývaní. Tá je často spojená s migráciou obyvateľstva z dedín do miest. Za veľký plus môžeme považovať skutočnosť, že sa realitný trh v roku 2015 prispôsobil finančným možnostiam ľudí. K dispozícii je množstvo ponúk s efektívnejšou rozlohou bytov, ktorá je skombinovaná so zaujímavými lokalitami blízko centier. Ukazuje sa, že väčšina z nás začína opäť preferovať mestské bytové bývanie pred rodinným domom na vidieku. Dôvodom môže byť práve občianska vybavenosť, kvalita škôl či doprava. Rodiny sa zaujímajú aj o byty s viacerými izbami pre deti, s predzáhradkou, terasou, no uprednostňujú tiež projekty, v ktorých blízkosti sa objavujú detské ihriská, parky a príležitosti na voľnočasové aktivity.

Nehnuteľnosť ako uchovávateľ hodnoty peňazí

Reality sa považujú za spotrebný a investičný tovar, na ktorý vplýva viacero faktorov, ako napríklad reklama, média, ekonomický vývoj či pozitívny sentiment na trhu. Sentimentom sa pritom rozumie trhová nálada a dôvera v budúcnosť. Toto ovplyvňuje najmä výšku investičného dopytu. V praxi to znamená, že človeku nejde pri kúpe nehnuteľnosti len o uspokojenie potreby po bývaní, ale tiež o investíciu voľných finančných prostriedkov. Nehnuteľnosť sa považuje za mimoriadne schopného uchovávateľa hodnoty peňazí, no predstavuje i ochranu pred znehodnotením a infláciou. Mentalita Slovákov je výrazne naklonená investíciám do pôdy, pozemkov a realít, pričom napríklad také USA uprednostňujú investíciu do finančných nástrojov, podielových fondov, akcií či dlhopisov. V Bratislave sa predá v súčasnosti asi 3 až 5 bytov denne.

Úrokové sadzby na historickom minime

Vysoká finančná likvidita na hypotekárnom trhu je ďalším faktorom, ktorý ovplyvňuje stav na tom realitnom. Nízke úrokové sadzby na hypotekárne a spotrebné úvery sú na historickom minime. Finančne dostupné bankové peniaze spôsobujú opätovný nárast dopytu. Ak sa k tomu ešte pridajú nahromadené úspory a odložená spotreba počas posledných rokov, nedá sa očakávať nič iné, ako maximálne nakopnutie trhu s realitami. Ceny bytov sa stabilizovali, viac neklesajú. Banky sú sprostredkovateľom a hlavnou hybnou silou aktuálneho oživenia dopytu. Peniaze požičiavajú nielen obyvateľom, ale aj developerom. Platy sa síce nijak podstatne nezdvihli, ba práve naopak, stagnujú a klesajú, no keďže sa zvýšila dostupnosť úverov, dopyt po realitách sa znova naštartoval.

Projektové financovanie

Projektové financovanie je podpora výstavby nových komerčných nehnuteľností, prípadne refinancovanie existujúceho financovania novým úverom zo strany bánk. Nosnými časťami sú výrobné a logistické haly, obchodné centrá, bytová zástavba a kancelárske priestory. Konkurencia je aj medzi bankami, musia ísť preto s cenou dole. Keď developer získa výhodnejšie financovanie svojho projektu, môže si dovoliť opäť znížiť cenu, čo sa v konečnom dôsledku odrazí na spokojnosti zákazníka a vyššom dopyte. V prípade, že Vás zaujímajú komerčné nehnuteľnosti, odporúčame prekliknúť na realitný server kancelarie.sk. Treba tiež upozorniť na to, že projekty výstavby obchodných centier sa javia momentálne ako obzvlášť zložité, pretože Bratislava je už podobnými zariadeniami presýtená. Obyvateľstvo nepociťuje reálnu potrebu po ďalšom nákupnom centre. Uspieť by ale mohli nové návrhy, ktoré prinášajú inovatívny zážitok z nakupovania a predstavujú dosiaľ neznáme obchodné značky.

Na trhu zostali len kvalitní hráči

Ukázalo sa, že kríza vyčistila developerský trh od malých a nedôveryhodných hráčov. Zostali tu teda iba tí stabilnejší, kvalitnejší a finančne silnejší experti, ktorí sa realitám venujú dlhodobo. Kríza prinútila k pozornosti aj samotné banky, ktoré si vyberajú projekty na podporu, nefinancujú teda bezhlavo. Aj keď Slovensko nezažíva až taký prudký rast ekonomiky a je takpovediac mini trhom, na druhej strane treba vidieť aj pozitívum. Je málo pravdepodobné, že tu prepukne veľká realitná bublina, ktorá hrozí napríklad Londýnu alebo Číne. Zdá sa, že sa uberáme dobrým smerom, ale počkajme si na to, čo prinesie budúcnosť.

 

Zdroj a foto: kancelarie.sk

 

Article Categories:
Ako na to