Každý študent, ktorého čaká ukončenie vysokoškolského štúdia, má pred sebou veľkú dilemu. Uvažuje totiž o tom, ako písať bakalársku prácu, prípadne o čosi náročnejšiu diplomovku, čo robiť, čo zháňať, na koho sa obrátiť a tiež možno nejeden celkom presne nevie, aké rozdiely medzi jednotlivými typmi záverečných prác vlastne sú.
Vy to viete? V čom všetkom sa diplomová práca líši od bakalárky?
Čo robí diplomovku diplomovkou
Povinné písanie záverečných prác je náročné, o tom nikto nepochybuje. Najmä, ak celkom presne neviete, ako na to a čo jednotlivé práce špecifikuje, na čo sa pri nich zamerať a čo až takú rolu nezohráva. V prvom rade si je však podstatné uvedomiť, aké sú základné rozdiely medzi bakalárskou a diplomovou prácou, dvoma záverečnými prácami, s ktorými prichádzajú študenti do kontaktu najčastejšie.
Tak aby bolo jasné, bakalárka a diplomovka sú si veľmi podobné, nie však totožné. Najviac ich odlišuje rozsah, keďže diplomová práca je obsiahlejšia, zvyčajne má okolo 40-50 normostrán. V porovnaní s prácou bakalárskou je aj o niečo odbornejšia a čo robí diplomovku diplomovkou, je aj jej praktická časť.
Diplomovka – pokračovanie bakalárky?
Áno, môže to tak byť. Je totiž skutočne možné zvoliť si tému diplomovej práce rovnakú, respektíve veľmi podobnú tej, ktorú sme už rozoberali v bakalárskej práci. V danom prípade sa potom javí náročné písanie diplomoviek ako menej zložité. Môcť použiť teoretický základ z vlastnej bakalárky znie nielen jednoduchšie, ale núka sa tu aj možnosť lepšie sa sústrediť na výskum, čoho výsledkom môže byť prepracovanejšia diplomová práca. To však dosiahnete iba vtedy, ak ste Vašu bakalársku prácu neodflákli a je skutočne z čoho čerpať.