Pokiaľ ide o prísady pleťovej kozmetiky, len veľmi málo z nich je porovnateľných s retinolom. Retinol, považovaný za „zlatý štandard starostlivosti o pleť“, pôsobí mnohorakým spôsobom proti starnutiu, znižuje tvorbu akné a čistí pleť. Podobne ako pri iných účinných prísadách je nevyhnutné poznať, ako používať retinol, aby ste dosiahli čo najlepšie výsledky pre svoju pleť. Ak ste iba prvýkrát siahli po retinole alebo sa chcete dozvedieť čo je retinol presne, ste na správnom mieste.
Čo je retinol?
Retinol je druh derivátu vitamínu A. Je súčasťou rodiny retinoidov, čo je všeobecný pojem pre všetky druhy derivátov vitamínu A, a to voľnopredajných aj tých na lekársky predpis.
V pleťovej kozmetike je retinol známy ako mimoriadna prísada proti starnutiu s množstvom výhod zahŕňajúcich urýchlenú obnovu buniek a schopnosť vyhladzovať jemné línie a vrásky a obnoviť štruktúru pleti, ktorá tak získa hladší, rovnomerný vzhľad. Retinol tiež pôsobí ako účinný peeling uvoľňujúci póry a vyrovnávajúci produkciu mazu.
Ako funguje retinol?
Retinol pôsobí tak, že preniká do hlbších vrstiev pleti, kde podporuje syntézu kolagénu a zvyšuje pružnosť. Nanášaním retinolu na pokožku v podstate urýchlite obnovu buniek. Preto pri prvom použití retinolu bude vaša pleť suchá, červená alebo sa môže olupovať. Rovnako ako pri iných účinných zložkách je potrebné zvládnuť obdobie prispôsobenia sa, kým si začnete užívať mnohé výhody.
Kedy používať retinol?
Odporúča sa začať používať retinol v rámci pravidelnej starostlivosti o pleť zameranej na prevenciu a spomalenie procesu starnutia pár rokov pred tridsiatkou, kedy dochádza k zníženiu produkcie buniek a kolagénu.
Existujú vedľajšie účinky pri používaní retinolu?
O vedľajších účinkoch retinolu sa diskutuje v tej istej miere ako o jeho výhodách, ale pri správnom používaní môžu výhody nepochybne prevážiť nevýhody. Medzi časté vedľajšie účinky retinolu patrí podráždenie, začervenanie a vysušovanie pleti.
Ak trpíte suchou pokožkou, je vhodné pristupovať k retinolu opatrne, ale to neznamená, že sa mu musíte úplne vyhýbať.
Ako používať retinol bez predchádzajúcich skúseností?
Ak ste začiatočník alebo máte problémy s citlivou pleťou, začnite s produktom obsahujúcim veľmi nízke percento retinolu, napríklad 0,1 %. Vaša pokožka sa musí v podstate naučiť tolerovať túto molekulu a najlepším spôsobom, ako to dosiahnuť, je začať pomaly a postupne prechádzať na účinnejší prípravok.
Ashwagandha – čo všetko možno v bylinke nájsť?
Najmä tieto látky:
Withanolidy: Špecifickou kategóriou zložiek, ktoré obsahuje iba táto rastlina, sú withanolidy. Ide o bioaktívne látky, ktoré sa zaraďujú medzi laktóny. Patria sem withanolidy označené písmenami A až Y, rovnako tak aj witaferíny a witanosídy. Látky pôsobia ako stimulanty imunity, podporujú nervový systém a majú tiež protinádorový efekt.
Hlavné nutrienty: Ashwganadha samozrejme obsahuje aj niektoré základné živiny, ktoré sa nachádzajú vo všetkých surovinách a potravinách. Tie sú opäť sústredené najmä v koreni bylinky, pričom dominantné sú sacharidy. Koreň je bohatý aj na vlákninu, spolu so sacharidmi tvorí vyše 80 % objemu živín. Tukov a bielkovín je minimum.
Alkaloidy: Množstvo pozitívnych vplyvov majú aj alkaloidy, ktoré sú v rastline obsiahnuté v optimálnej koncentrácii. Ide napríklad o anaferin, anahygrin alebo izopeletierin, dokopy sa v bylinke nachádza až 12 takýchto zložiek. V ľudskom tele dokážu ovplyvniť viacero chemických reakcií a majú aj analgetické, protizápalové a antimikrobiálne účinky.
Antioxidanty: Spomalenie bunkového starnutia, podpora imunity, zvýšenie vitality a pocitu energie a stimulácia nervového systému. Za všetkými týmito účinkami sú antioxidanty, ktoré sú v bylinke obsiahnuté vo veľkom množstve. Ide napríklad o flavonoidy, katechín alebo niektoré vitamíny, ktoré chránia telo pred oxidačným stresom.
Ďalšie látky: V zložení Ašvagandy, najmä v jej koreni, sa nachádzajú aj saponíny podporujúce duševnú rovnováhu a pôsobiace proti stresu či výkyvom krvného tlaku. V zložení sú tiež taníny, triesloviny, aminokyseliny, glykozidy a samozrejme aj vitamíny a minerály. Z nich sú v najväčšom objeme železo, vápnik a vitamín C.
Oblasti, kde má Ashwagandha svoje účinky
Z toho, aké zloženie rastlina má, je možné do veľkej miery odvodiť aj to, v akých oblastiach bude mať prospešné účinky. Mužov pochopiteľne najviac zaujíma pôsobenie bylinky v oblasti podpory potencie, no tam sa jej benefity ani zďaleka nekončia.
Mužské afrodiziakum a stimulant potencie
Z pohľadu mužov je rastlina veľmi účinné afrodiziakum a to najmú stimuláciou produkcie a prirodzenej hladiny testosterónu. Tento pohlavný hormón je dôležitý pre libido, čiže sexuálny apetít, má však dôležitý vplyv aj na tvorbu a dozrievanie spermií. Pravidelné a dlhodobé užívanie bylinky tak podporuje mužskú potenciu a plodnosť.
Zlepšenie hormonálnej rovnováhy
Vplyv na hormonálnu hladinu je nielen u mužov, ale aj u žien. V ich prípade im môže Ašvaganda pomôcť s prejavmi menopauzy, napríklad ak ide o návaly horúčavy, poruchy spánku či úzkosti. Okrem toho podporuje aj pokojnejší priebeh menštruačného cyklu a pôsobí na zdravie vlasov, pokožky alebo nechtov. Môže tiež zvyšovať libido.
Duševná rovnováha a psychická podpora
Rastlina je známa svojim pôsobením na nervový systém, normalizáciou hladiny stresového hormónu kortizol a stimulačnými účinkami na duševnú vitalitu. Výsledkom je pôsobenie proti úzkosti, stresu, depresívnym stavom a pozitívny efekt na centrálnu nervovú sústavu. Pomáha na zlepšenie pamäti, podporuje zdravý spánok a celkovo zlepšuje náladu.
Trávenie, metabolizmus a spaľovanie tukov
Ashwagandha patrí k veľmi účinným prírodným spaľovačom tukov. Tento jej účinok je dosiahnutý kombináciou zníženia hladiny kortizolu a zrýchlenia metabolizmu stimuláciou činnosti štítnej žľazy. Rovnako tak podporuje správnu činnosť tráviacej sústavy a pomáha k vyššiemu fyzickému výkonu, čo tiež prispieva k lepšiemu metabolizmu.
Stimulácia imunity a regenerácie
Bylinka obsahuje veľké množstvo vitamínu C, antioxidantov a minerálov, ktoré podporujú obranyschopnosť organizmu. Pozitívne pôsobí na zvýšenie počtu bielych krviniek a má všeobecne protizápalové, protivírusové a antimikrobiálne vlastnosti. Zlepšuje tiež vylučovanie toxínov z tela a zrýchľuje obnovu tkanív, vrátane pokožky.