Najväčším orgánom ľudského tela je koža. Vplýva na ňu množstvo vonkajších aj vnútorných faktorov, priaznivých aj nepriaznivých. S niektorými si dokáže poradiť bez problémov, niektoré sa môžu na nej prejaviť. Atopická dermatitída alebo atopický ekzém je jedným z najčastejších zápalových ochorení. Podľa štatistík tento problém trápi viac ako 17% populácie. Často postihuje aj deti v predškolskom veku a kojencov vo veku 2 až 6 mesiacov. Ako vzniká a ako ho liečiť?
Atopický ekzém: Príznaky
Drobné vyrážky, silný pocit svrbenia, mokvanie či opuch sú len časťou symptómov atopického ekzému. Keďže ide o chronické zápalové ochorenie kože prejavuje sa aj začervenaním a môže byť prítomný aj opuch. Zapálená koža začne hrubnúť a môže dôjsť k jej popraskaniu.
Atopický ekzém nie je infekčný, ale jeho príznaky vedia život znepríjemniť. Ochorenie prebieha v epizódach, kde sa striedajú fázy pokoja s fázami vzplanutia.
Prečo presne vzniká sa nevie. Za jeho pôvodom ale môže byť zvýšená citlivosť pokožky na rôzne látky, ktoré sa bežne vyskytujú okolo nás. Nemusí ísť len o látky, ktoré prišli do kontaktu s kožou. Môže ísť aj o látky, ktoré sa dostali do organizmu vdýchnutím alebo stravou.
Atopický ekzém: Liečba
Liečba ekzému sa zameriava na zmiernenie príznakov. Ak je ochorenie vo fáze vzplanutia vhodnú liečbu vám navrhne lekár. V období medzi vzplanutiami je dôležité venovať pokožke správnu starostlivosť.
Pri výbere kozmetiky na starostlivosť o pleť sa zamerajte na produkty určené na atopickú pokožku. Vyhnite sa kozmetike s obsahom mydla a agresívne prípravky, ktoré môžu pokožku dráždiť a vysušovať ju. Nevhodné sú aj produkty s obsahom parfumov a množstvom konzervačných látok.
Nezabúdajte pokožku pravidelne premasťovať. Krém na atopický ekzém pokožku zvláčni a hydratuje, zadržiava v koži vodu a obnovuje kožnú bariéru. Dajte prednosť sprchovaniu pred kúpaním, ktoré pokožku zbytočne vysušuje. Ak viete, čo u vás atopický ekzém spúšťa alebo zhoršuje vyhnite sa tomu.