júl 25, 2016
1428 Views
Komentáre vypnuté na Čistenie pokožky pri inkontinencii

Čistenie pokožky pri inkontinencii

Written by

Dobrá starostlivosť o pleť je pre ľudí s inkontinenciou nevyhnutná. Moč môže totiž spôsobiť začervenanie, podráždenie a bolestivé pálenie. Toto iba umocňuje pocit stresu a nepohodlia, ktoré sú pre inkotentné osoby typické. Človek sa tak nie zriedka dostáva do úplnej sociálnej izolácie. V nasledujúcom článku sa budeme preto zaujímať o čistenie pokožky pri inkontinencii.

Kto je najviac ohrozený

Vlhká a teplá koža je ideálnym miestom pre baktérie, no vedie tiež k hubovým infekciám a zápalom močových ciest. Epizódy úniku moču z močového mechúra so sebou prinášajú aj opuch a nepekné pľuzgiere. Ak je koža presušená, začne sa odlupovať a svrbieť. Akokoľvek narušená koža je potom oveľa náchylnejšia na infekciu. Pozor by si mali dávať najmä staršie osoby (zranenia a infekcie sa liečia ťažšie), ľudia s popraskanou a suchou pleťou, so zníženou pohyblivosť, kognitívnymi poruchami, ale aj tí, ktorí užívajú lieky na iné ochorenia.

Najlepšia liečba je prevencia

Aj v tomto prípade platí, že lepšie je ochoreniu predchádzať, ako sa potom z neho snažiť dostať. Pite dostatok tekutín, vyhýbajte sa nachladnutiu, stravujte sa zdravo, športujte a vzdajte sa návykových látok.

Čo robiť, keď už inkontinenciu máte?

Udržujte pokožku čistú a suchú. Používajte špeciálne prípravky, ktoré sú vyrobené na prírodnej báze. Výbornou alternatívou je napríklad umývacia pena tena. Po výmene použitých vložiek (nohavičiek) si umyte zadok a miesto medzi nohami teplou vodou. Rozhodne nepoužívajte prípravky s alkoholom alebo dezinfekčný prostriedok priamo na kožu, pretože to vedie k jej vysušeniu. Hrozia alergické vyrážky a svrbenie. Vyhnúť by ste sa mali aj parfumovaným hydratačným prostriedkom, a to najmä v prípade, že máte na ne alergiu alebo citlivú pokožku. Chúlostivé miesta umývajte aspoň dvakrát denne. Keď umyté miesto sušíte, nevytvárajte naň príliš silný tlak. Ochranné krémy a púdre nie sú tiež dobrým riešením. Ak už si to bez nich neviete predstaviť, naneste iba tenkú vrstvu.

Koža – ochranný plášť nášho tela

Asi netreba zdôrazňovať, akú funkciu plní naša koža. Je akýmsi štítom, ktorý bráni prieniku škodlivých látok do tela. Tento proces zohráva dôležitú rolu pri udržiavaní nášho zdravia. Ochorenia, medzi ktoré patrí aj inkontinencia, jej výdrž znižujú, pretože narušujú jej integritu a poškodzujú prirodzené bariéry. Čím je človek starší, tým treba byť opatrnejší. Hrozí tu oveľa vyššie riziko rozpadu kože v dôsledku inkontinenčného ochorenia.

Nezabudnite!

Mnohí z nás berú otázku genitálnej hygieny na ľahkú váhu. Nie je nutné to však ani preháňať. Okolie pohlavných orgánov, a teda aj močového mechúra a konečníka, potrebuje iba jemné opláchnutie, bez použitia mydla. Nachádzajú sa tu totiž prirodzené látky, ktoré môžu byť narušené. Takto potom vznikajú najrôznejšie zápaly a infekcie. Ženy by sa mali umývať spredu dozadu, zabúdať netreba ani na hygienu po pohlavnom styku. Inkontinentní ľudia používajú často rôzne utierky. Je ale nutné, aby ich použili iba jedenkrát a nenechali ich v koši s ostatnou bielizňou. Noste bavlnenú bielizeň. Odporúčame ju tiež po vypratí prežehliť, aby sa zbavila baktérií. Po čistení pokožky na intímnych miestach si nezabudnite vždy umyť ruky.

Na záver už iba toľko: Inkontinencia sa dá liečiť, preto zbytočne netrpte!

 
Autorské právo: olegdudko / 123RF Reklamní fotografie

Article Categories:
Ako na to