Väčšina z nás vie, že v oknách je štandardne dvojsklo, alebo trojsklo, že trojsklo je lepšie a tí sčítanejší tiež, že sklo dokáže utlmiť aj hluk. Že pri sklách sa oplatí sledovať aj iné parametre, tieto potom porovnať a rozhodnúť sa racionálne potvrdzuje aj tento článok.
Sklo, dôležitá súčasť okna
Plocha skla je na absolútnej väčšine okien väčšia ako plocha rámov a krídiel. Pritom je jedno, či sa jedná o okná plastové, hliníkové, alebo drevené.
Z tohto dôvodu je jednoznačné, že výberu skla je potrebné venovať najväčšiu pozornosť pri obstarávaní nových okien do Vášho domu, či bytu.
Izolačné sklá sa za posledných 10 rokov doslova revolučne vyvíjali a ich ďalší vývoj sa dá očakávať v nasledujúcom období.
Verejnosť sa často mylne domnieva, že vynikajúce izolačné vlastnosti sú dosahované plynom, vypĺňajúcim medzisklenný priestor – obvykle sa jedná o argón (nejedná sa o vákuum, čo si tiež mylne myslí časť užívateľov okien). Dosahovanie vynikajúcich tepelno-izolačných parametrov je teda vecou nízkoemisnej – pokovenej vrstvy na skle. Táto mikro vrstva odráža tepelné žiarenie a v závislosti od svojho zloženia určuje parametre celého skla a teda dá sa povedať aj okna ako takého.
Parametre izolačného skla
Pri izolačných sklách nás zaujímajú tieto parametre:
Ug – koeficient prestupu tepla. Vyjadruje koľko energie prechádza cez izolačné sklo z vnútra na vonok. Čím je táto hodnota nižšia, tým lepšie.
g – solárny faktor. Vyjadruje koľko slnečnej energie prenikne cez izolačné sklo do vnútra, ako aj množstvo tepelnej energie spätne odrážanej do vnútra. Je to spôsobené práve spomínanou mikro vrstvou kovu, ktorá znepriehľadňuje sklo. Prenikajúca slnečná energia do vnútra je v chladnom období príjemné, v lete skôr naopak.
LT – priepustnosť svetla. Prestavuje podiel slnečného svetla prepúšťaného do vnútra cez sklo. Čím vyššia hodnota, tým lepšie.
LR – reflexia. Vyjadruje podiel slnečného žiarenia, odrážaného sklom, neprenikajúceho do vnútra. Podobne ako s hodnotou „g“ – je vhodné, aby sa vyjadril skôr projektant Vášho domu – zohľadnil plochu presklenia domu, schopnosť akumulácie tepla, typ vykurovania, ako aj orientáciu na svetové strany (nakoľko žijeme v pásme s nízkym počtom slnečných dní a s pomerne chladnými zimami, odporúčame skôr sklá s nízkym koeficientom „Ug“ – napr. 0,5 w/(m2.K)).