Lymská borelióza patrí medzi zoonózy, čo znamená že sa zaraďuje medzi choroby prenosné zo zvieraťa na človeka. Môže sa ale borelióza preniesť aj z človeka na človeka? Je každý kliešť nakazený boreliózou?
Lymská borelióza je infekčné ochorenie vyvolané baktériami rodu Borrelia, prenášané kliešťom na zvieratá a ľudí. Narozdiel od kliešťovej encefalitídy, sa na Slovensku vyskytuje v oveľa väčšom množstve, a bohužiaľ v súčasnej dobe, neexistujú proti tejto nákaze žiadne očkovacie látky. Táto zákerná choroba môže vyústiť až do vážnych chronických problémov, ktoré budú človeka sprevádzať po zvyšok života, preto je dôležité ju podchytiť čím skôr a zahájiť liečbu boreliózy. Typickým prvým znakom nakazenia boreliózou, je červený fľak s bielym stredom, v mieste pichnutia kliešťom.
Môžem boreliózu od niekoho chytiť?
Prenos boreliózy z človeka na človeka nie je možný. V ojedinelých prípadoch, bol zaznamenaný prenos z matky na dieťa počas vnútromaternicového vývoja v tehotenstve, no doteraz nebolo dokázané, že by táto infekcia viedla k poškodeniu nenarodeného dieťaťa. Ak bola matka pozitívne testovaná na lymskú boreliózu, boli jej predpísané antibiotiká, určené pre tehotné, ktoré sa s chorobou v priebehu 2-4 týždňov, vždy úspešne vysporiadali.
Ako sa teda borelióza prenáša?
Ako sme už spomínali, hlavným vinníkom prenosu je kliešť. Kliešte môžu byť infikované vo všetkých vývojových štádiách (ako larvy, nymfy a dospelé jedince). Prenášačmi sú výhradne len nymfy a dospelé kliešte. Larvy cicajú krv najmä hlodavcom, druhý rok sa premenia na nymfy, ktoré parazitujú hlavne na veveričkách, ježkoch a vtákoch, a v poslednom štádiu, dospelé kliešte napádajú vysokú zver. Cesta borelie začína už u nakazeného hlodavca, kde sa každým ďalším prisatím (počas jednotlivého vývojového štádia sa kliešť prisaje len jeden raz – čiže 3x za život), prenáša na nového hostiteľa.
Baktérie borélie celý čas prežívajú v črevách kliešťov, kde potom skrze sliny putujú a infikujú krv hostiteľa. Prvý deň prisatia ešte ale nie sú infekčné. Včasné nájdenie kliešťa na tele a jeho okamžité vytiahnutie, preto pri nákaze zohráva hlavnú rolu. Dôvod je, že borélia prechádza z jedného prostredia do druhého, a aj keď je schopná absolútnej adaptácie novému hostiteľovi, musí sa na to pripraviť, a laicky povedané, úplne zmeniť svoj povrch, čo jej pomôže prežiť.
Zaujímavosť:
Podľa najnovších výskumov, vedci z parazitologického ústavu biologickeho centra v Českých Budejoviciach, predpokladajú, že sa borelióza neprenáša do tela cez sliny kliešťa, ale priamo z pažeráka. Dôvodom na pochybnosti je fakt, že sa borélie v slinných žľazách nikdy nenašli. V ďalšej fáze pozorovaní a testovaní sa chcú zamerať na konkrétne črevné molekuly kliešťa. Tieto zistenia by mohli výrazne ovplyvniť prístup k hľadaniu vakcíny na lymskú boreliózu.
Našiel som si kliešťa, mám boreliózu?
Odhaduje sa, že je nakazených celkovo len okolo 5-10 % kliešťov, a aj v prípade, že na vás bol infikovaný jedinec prisatý, ešte stále je podstatne veľká šanca že sa baktérie borélie nepreniesli, alebo to za vás vyriešila vaša vlastná obranyschopnosť, a s chorobou sa vysporiadala sama. Situáciu ale netreba podceňovať, a pri akýchkoľvek pochybnostiach vyhľadať pomoc lekára.