Čo je to batikovanie? Pre niektorých ľudí cudzie neznáme slovo, pre iných stará známa farbacia technika. V krátkosti je to špeciálne farbenie látky. Odkiaľ k nám farby na batikovanie prišli a ako to vlastne funguje? Na tieto a mnohé ďalšie otázky nájdete odpovede v nasledujúcich riadkoch.
Batikovanie je predovšetkým záľuba. Ako niekto rád napríklad bicykluje a elektrický bicykel vypĺňa veľkú časť jeho voľného času, niekto iný proste rád batikuje. Batikovanie sa však môže stať aj predmetom podnikania. Zatiaľ čo niekto napríklad rád varí a chcel by si otvoriť gastro zariadenie, rovnako možný je aj obchod s batikovaným oblečením.
Všetko, čo by ste chceli vedieť o batikovaní v X bodoch
1. Batikovanie – zábava pre veľkých aj malých
Batikovanie je obľúbená tvorivá činnosť pri ktorej vzniká nielen zaujímavé oblečenie, ale aj obrusy, deky, či iné dekorácie. Je to častá spoločná činnosť na rôznych spoločných akciách, krúžkoch či táboroch. Je to činnosť, pri ktorej môže človek skutočne pustiť uzdu svojej fantázie a preto je myslím, tak veľmi obľúbená rovnako ako medzi malými, tak aj veľkými kreatívnymi dušami.
2. Odkiaľ batika pochádza a aké poznáme druhy batík
Originálne pochádza z Ázie. Pôvodne sa pre farbenie látok používali rôzne prírodné farbivá získané výhradne z rastlín. Farbilo sa tým všetko, cez odevy, záclony, obrusy či deky. Batika je veľmi jednoduchý spôsob, ktorým môžeme v domácom prostredí vytvoriť tie najoriginálnejšie vzory na rôznych textíliách. Dnes sa batikuje prevažne umelými farbami.
Medzi najpoužívanejšie formy batikovania patrí:
- Klasická viazaná batika
- Sypaná batika
- Batikovanie sprejom
- Batikovanie savom
3. Čo všetko je k batike potrebné?
Samozrejme detailný zoznam pomôcok sa líši podľa konkrétnej formy batiky, základ však ostáva rovnaký. Ide predovšetkým o:
- Vhodný výber látky:
Na batikovanie sa dajú použiť výhradne látky z prírodných materiálov. Medzi ne patrí bavlna, ľan, viskóza a hodváb. Relatívne dobre sa dá na batikovanie použiť aj zmesová látka, tam je ale však nevyhnutné, aby väčšina tkaniny pochádzala z prírodných materiálov. Je to jednoducho preto, že farba sa na umelé látky skoro nechytá. Najlepšie sa teda farbia prírodné látky svetlých farieb, ideálne biela či prírodná.
- Vhodný výber farieb
V drogériách ľahko nájdete farby konkrétne určené k batike, nie sú drahé a batikuje sa s nimi skutočne veľmi dobre. Okrem nich môžete siahnuť aj po farbách na maľovanie na textil. Tie väčšinou zoženiete v obchodoch s výtvarnými potrebami. Ich výhodou je, že sa dajú dobre použiť aj na tmavé látky
- Špagát
Používa sa na zviazanie látky. Najlepšie vlastnosti má prírodný jutový špagát, pretože sa netrhá a nepúšťa farbu. Čo patrí medzi dve neželané vlastnosti pri batikovaní.
- Ocot a soľ
Tieto dve ingrediencie, ktoré nájdete v každej kuchyni sa používajú na zafixovanie farieb. Funguje to veľmi dobre.