Zvoliť obchodné meno, vybaviť živnostenské oprávnenia na jednotlivé oblasti podnikania, vykonať zápis do Obchodného registra — to sú len niektoré z povinností, ktoré budete musieť vykonať, keď zakladáte s. r. o. Potrebné bude tiež vybrať sídlo vašej firmy.
Sídlo spoločnosti s ručením obmedzeným — aké máte možnosti?
Sídlo s. r. o. je jednou z dôležitých častí spoločenskej zmluvy. Budete ho používať na všetkých dokumentoch pri komunikácii s úradmi, na obchodných zmluvách a faktúrach. Ako sídlo pre podnikateľský subjekt si môžete podľa platnej legislatívy SR zvoliť akúkoľvek nehnuteľnosť (podmienkou je, že musí byť skolaudovaná a mať súpisné číslo). Táto nehnuteľnosť pritom nemusí byť vo vašom osobnom vlastníctve, dokonca ani v prenájme. Pokiaľ však nie ste majiteľom nehnuteľnosti, musíte mať písomný a úradne osvedčený súhlas jej vlastníka. Vzhľadom na uvedené skutočnosti máte na výber z niekoľkých možností.
Nehnuteľnosť v súkromnom vlastníctve
Len málo spoločností má už v deň svojho vzniku vo vlastníctve budovu alebo priestory, v ktorých bude podnikať. Často sa preto pri zakladaní s. r. o. spoločníci dohodnú, že ako sídlo budú používať nehnuteľnosť v osobnom vlastníctve niektorého z nich. I keď je toto riešenie finančne veľmi výhodné, má aj niekoľko negatív, na ktoré sa, spravidla, na začiatku podnikania nemyslí.
- Daňový úrad je oprávnený vykonať daňovú kontrolu v mieste podnikania, pričom nemusí vopred uvádzať dôvod. Kontrolu môže vykonávať aj colný úrad alebo obec.
- V prípade finančných problémov spoločnosti, ktoré môžu nastať aj z dôvodu druhotnej platobnej neschopnosti, prípadne chyby vašich spoločníkov či iných dôvodov, môže sídlo s. r. o. navštíviť exekútor, ktorý má právo do nehnuteľnosti vstupovať bez predchádzajúceho oznámenia.
- Sídlo s. r. o. môžu navštíviť aj nespokojní klienti a veritelia.
Takéto návštevy a riešenie problémov súvisiacich s podnikaním sú výrazným narušením súkromia celej rodiny. Ak zvolíte za sídlo firmy nehnuteľnosť v osobnom vlastníctve, počítať by ste mali navyše s častejšími návštevami poštára, ktorý prinesie úradné doporučené zásielky.
Prenajaté priestory
Druhou možnosťou je prenajať si priestory, v ktorých budete zároveň vykonávať svoju podnikateľskú činnosť. V takom prípade myslite na to, že prenájom priestorov neznamená automaticky aj súhlas ich majiteľa s tým, aby ste si na danej adrese zriadili sídlo spoločnosti. Ten je potrebné dohodnúť a uviesť v nájomnej zmluve alebo na samostatnom dokumente. Nevýhodou tohto riešenia je, že je často len dočasné. Keď sa budete sťahovať, budete si musieť splniť oznamovaciu povinnosť zmeny sídla s. r. o. vo vašich údajoch. Zmena sídla môže znamenať aj náklady navyše na výrobu novej pečiatky, vizitiek a iných firemných tlačovín.
Virtuálne sídlo s. r. o.
Vzhľadom na viacero nevýhod predchádzajúcich možností je častou voľbou virtuálne sídlo s. r. o. Poskytne vám stálu adresu, ktorú nebudete musieť meniť ani v prípade sťahovania do nových priestorov. Náklady na virtuálne sídlo s. r. o. sú pritom neporovnateľne nižšie, ako náklady na prenájom kamenných priestorov. Toto riešenie preto patrí obľúbeným tiež pri type podnikania, ktoré nevyžaduje využívanie inej nehnuteľnosti, ako je tvorba webov, opravy v domácnosti a poskytovanie iných služieb na adrese klientov.
Kde si vybrať svoje sídlo
Pri voľbe vhodnej adresy virtuálneho sídla sa stretnete s ponukami z rôznych miest. Ak podnikáte v rámci Slovenska, online alebo v medzinárodnom obchode, ideálnou bude virtuálna kancelária Bratislava. Virtuálna kancelária Bratislava vám poskytne adresu v hlavnom meste, ktorá bude pôsobiť reprezentatívne. V hlavnom meste sídli množstvo podnikateľských subjektov, preto je tiež menšia pravdepodobnosť daňovej alebo inej kontroly. Bratislavu navyše poznajú aj v zahraničí, takže bude známa aj vašim obchodným partnerom z iných krajín.
fotografia: © bigstockphoto