Mať doma rotoped má množstvo výhod. Spálite na ňom mnoho kalórií, je skvelý na kardio cvičenie, posilnenie nôh a zvýšenie svalového tonusu, budete sa cítiť lepšie a pozitívne naladení. Na trhu existuje množstvo druhov, ktoré vám pomôžu dostať sa do formy. Ako sa v nich zorientovať? V tomto článku sme pre vás spísali niekoľko praktických rád, ako postupovať pri nákupe, aby ste si vybrali dobre.
Čo od rotopedu očakávate? Detaily, ktoré zavážia
Ešte predtým, ako odošlete objednávku na svoj nový, nablýskaný rotoped, uistite sa, že model, čo ste si vybrali, má všetky vlastnosti, ktoré od neho vyžadujete. Možno potrebujete tichý stroj na večerné cvičenie, alebo si potrpíte na pohodlné, polstrované a nastaviteľné sedadlo…
Akýkoľvek detail môže zavážiť a ovplyvniť váš výkon na rotopede, takže nepoľavujte z nárokov na úkor svojho komfortu. Mnohé rotopedy aj z lacnejšej cenovej kategórie vás dokážu prekvapiť svojou výbavou, takže sa vôbec nemusíte báť, že pohodlné sú iba luxusné modely rotopedov, ktoré zdobí vysoká cena. Absolútnou nutnosťou pri každom rotopede by mali byť bezpečnostné prvky ako popruhy na pedáloch, vstavaný počítač aspoň so základnými štatistikami ako rýchlosť a čas. Na meranie tepov môžete využiť aj inteligentné hodinky.
Ak žijete v domácnosti s malými deťmi, zaujímať by vás mohlo aj to, či je dostatočne zakrytá mechanika rotopedu ako zotrvačník a reťaz, aby si deti do nich nezasekli prsty alebo sa inak nezranili.
Aký hmotnostný limit potrebujete?
Aby ste mali istotu, že si zacvičíte bezpečne a bez zranení, je dôležité, aby bol stacionárny bicykel stabilný a nekýval sa. Určite by ste sa mali pozerať na to, akú hmotnosť má rotoped. Ťažšie modely bývajú obyčajne stabilnejšie a vybavené aj kolieskami, ktoré uľahčia presun stroja, inak by ste sa dosť natrápili. Nemenej dôležité je aj to, na akú maximálnu hmotnosť je rotoped stavaný. Ak ste totiž ťažší ako je hmotnostný limit daného rotopedu, riskujete, že cvičenie na ňom nebude bezpečné. Radšej si priplaťte o pár eur viac a zvoľte si model s dostatočnou rezervou na hmotnosť.
Mechanický, magnetický alebo elektromagnetický rotoped
Pri nákupe rotopedu sa zvyčajne stretnete s tromi druhmi rotopedov a ak neviete, aký je medzi nimi rozdiel a či by vás to vôbec malo zaujímať, možno vám pri rozhodovaní pomôže naše porovnanie.
Hlavným rozdielom medzi nimi je systém nastavenia odporu. Mechanické rotopedy bývajú najhlučnejšie, trenie spôsobuje zohrievanie mechanizmu, takže môžete cítiť zápach plastu. Ich veľkou výhodou je ale nízka cena a pre nenáročného začiatočníka sú skvelou voľbou. Ak ste náročnejší a zameriavate sa na intenzívny tréning, vhodnejšou voľbou budú pre vás magnetické alebo elektromagnetické rotopedy s tichým chodom, bez trenia a zápachu.
Dizajn a rozpočet
Dôležitú úlohu pri výbere rotopedu má samozrejme i cena, ktorú ste ochotní zaň zaplatiť a v neposlednom rade aj dizajn, najmä ak bude rotoped na očiach. V súčasnosti si môžete zaobstarať okrem klasickej čiernej aj rôzne farebné prevedenia a zladiť si vybavenie svojho domáceho fitnesscentra do želaných farieb.
Cvičenie v pohodlí domova je na nezaplatenie. Všetko, čo do domácej posilňovne môžete potrebovať, nájdete na e-shope Hop-Sport.