Vy ešte nemáte doma v knižnici knižku Hygge – Proste šťastný spôsob života od Meika Wikinga? Tak to rýchlo napravte. Jej obsah vás v dnešnej uponáhľanej dobe prinúti trochu sa upokojiť a spomaliť. Nebudete musieť precestovať celý svet, aby ste sa cítili šťastní. Bude vám stačiť jednoducho žiť a zariadiť si útulný domov podľa vašich predstáv, nie podľa katalógu IKEA. Ako to dosiahnuť? Poďme sa pozrieť, ako na to.
Zoznámte sa s hygge, najpohodovejším životným štýlom zo severu
Než sa vrhneme na úpravy bývania, mali by sme si objasniť, kde sa fenomén zvaný hygge vlastne vzal a čo predstavuje. Stoja za ním Dáni a robí ich najšťastnejším národom na svete. Sami o hygge hovoria, že sa nedá jednoducho vysvetliť jedným či dvoma slovami, že ho proste musíte prežiť. My si na to jedno slovo trúfneme, je ním “útulnosť”.
Skrýva sa za ním životná filozofia stojaca na základoch šťastia, spokojnosti, radosti, pocitu bezpečia, útulnosti a pohostinnosti. Žiť hygge znamená:
- vedome si užívať každý okamih,
- objavovať krásu v maličkostiach,
- vedieť sa obklopovať príjemnými vecami a ľuďmi,
- venovať sa sami sebe a veciam, ktoré nám robia radosť.
Každý z nás zažíva hygge v iných momentoch. Niekto počas jazdenia na bicykli, niekto pri varení rodinnej večere, okopávania záhonov, čítania obľúbenej detektívky, relaxovaním v horúcej vani, … proste pri všetkom, čo milujeme, a robí nás šťastnými. Keď sa počas tejto činnosti na moment zastavíme a uvedomíme si ju, budeme hygge.
Hygge domácnosť, to sú deky, vankúše a sviečky
Keď už máme zmáknutý význam filozofie, môžeme sa pustiť do zariaďovania interiéru. Pre istotu, základom je zariadiť domov útulne, tak, aby bol miestom, kam sa budete každý deň radi vracať a tráviť tam aj voľný čas.
Dáni na tomto koncepte – trávenie voľného času doma – vlastne celý životný štýl postavili. Väčšinu roka je u nich sychravo a šero, reštaurácie sú príliš drahé, tak trávia čas doma, veľa varia a často pozývajú na návštevy priateľov.
Asi vás neprekvapí, že inšpiráciu pri zariaďovaní hygge interiéru je ideálny hľadať v škandinávskom štýle. Všetko, čo si domov zaobstaráte, musí rezonovať s vaším vkusom. Nemusí sa vám páčiť všetko, čo je pre hygge typické. Nasilu si napríklad nemusíte zaplniť spálňu dekoráciami, keď v nej len spíte a nemáte radi nič, čo by vás pri zaspávaní opticky vyrušovalo.
Ako si ale zariadiť obývaciu izbu, kde trávite najviac času, relaxujete a usádzate návštevy? Pre hygge je typický:
- drevený nábytok – napríklad konferenčný stolík z masívneho dreva,
- prírodné materiály – nebojte sa kameňov, kože, korku, kovu alebo prútia,
- lampy – stolné i stojacie, s teplým svetlom,
- sviečky – hromada sviečok, rozostavte po miestnosti rôzne svietniky,
- hrejivé prikrývky – obklopte sa plédmi, dekami a nebojte sa ani kožušín,
- vankúše – nebojte sa ich mať všade, v obľúbenom kresle, na pohovke i na zemi,
- doplnky – nájdite miesto všetkému, čo má pre vás osobné čaro, napríklad mušle z dovolenky,
- kvety – rozvešajte po miestnosti kvetináče a miesto urobte aj pre rezané kvety,
- knihy – pokojne ich naskladajte na seba a používajte ako odkladací stolík.
Nemusíte všetko kupovať naraz. Asi by ste z toho ani nemali takú radosť. Postupne zistíte, kde by sa vám ešte nejaký ten vankúš hodil, kde máte málo sviečok a kde by sa vynímalo natrhané lúčne kvietie vo váze. S každou takou novinkou budete opäť zažívať tie hygge pocity šťastia.
A keď už budete mať všetko podľa svojich predstáv, pozvite priateľov na kus reči, dobrú kávu, pohár vína a čerstvo upečenú bábovku. O tom prítomnom čase trávenom s priateľmi a rodinnou celý ten hygge život vlastne je.