Nie je žiadnym tajomstvom, že nadmerné a nesprávne používanie smartfónov spôsobuje ich spomalenie. O niečo dlhšia odozva môže menej skúseným používateľom uniknúť. Tí znalejší vedia, že problém je nutné podchytiť hneď v zárodku. Dlhodobo zanedbávaná starostlivosť totiž môže váš smartfón časom premeniť na nepoužiteľnú krabičku.
Je čas na nový telefón?
Ak vaše zariadenie reaguje oneskorene a zamŕza, je nutné prísť na dôvod problému. Ten môže byť spôsobený napríklad príliš vysokým vekom zariadenia. Vtedy je na mieste začať uvažovať nad novým telefónom. S jeho kúpou však prichádza aj ideálny čas na osvetu ohľadom jeho údržby.
Je dobré starať sa o telefón hneď od momentu, keď sa vám dostane do ruky. A to nielen o softvér, ale aj o hardvér. Ochranné sklá, obaly, či kryty na iPhone alebo iné typy smartfónov sú tým správnym odrazovým mostíkom. Starostlivosť o softvér môže byť o niečo komplikovanejšia, avšak nie je to nič, čo by ste nezvládli.
Rýchla optimalizácia zariadenia
Najjednoduchším a najrýchlejším spôsobom, ktorý vo väčšine prípadov pomôže pri spozorovaní horšieho výkonu telefónu, je jeho reštartovanie. To platí nielen pre smartfóny, ale napríklad aj pre počítače. Pri reštartovaní sa zatvoria aplikácie a vyčistí sa pamäť RAM, čo má za následok optimalizáciu výkonu. O niečo sofistikovanejší spôsob čistenia pamäte či zatvárania aplikácií bežiacich na pozadí môžu byť aplikácie priamo na to určené. Tie optimalizujú zariadenie bez nutnosti reštartu.
Nezanedbávajte pravidelnú aktualizáciu
To najlepšie, čo môžete pre výkon svojho smartfónu urobiť, je mať ho pravidelne aktualizovaný. To, samozrejme, platí v prípade, že výrobca stále poskytuje pre vaše zariadenie podporu. Nielenže tak doprajete svojmu mobilu základ pre správne fungovanie, ale zbavíte sa aj otravnej notifikácie, ktorá volá po aktualizácii. Každý update obsahuje opravy chýb a vylepšenie výkonu. Výhodou sú pri väčších aktualizáciách aj zmeny dizajnu, či používateľského prostredia, ktoré dodajú smartfónu nový nádych.
Vymažte, čo nepotrebujete
Jedným z najväčších žrútov internej pamäte telefónu, či RAM, sú aplikácie. Dbajte na to, aby ste vo svojom zariadení mali len aplikácie, ktoré skutočne používate. Vďaka možnostiam súčasných smartfónov si môžete pravidelne kontrolovať históriu používania jednotlivých aplikácií. Jednoducho tak zistíte, ktoré aplikácie máte v telefóne zbytočne. V tomto bode tak nie je nič ľahšie, ako tie nepoužívané odstrániť a zefektívniť tak plynulosť systému.
Časovo náročnejšia môže byť konfrontácia s duplicitnými či nepotrebnými fotografiami a videami. Toto zákutie telefónu môže takisto odhryznúť veľký koláč pamäte telefónu. Možnosťou je online úložisko, ktoré poskytuje dostatočne veľký priestor pre ukladanie vašich spomienok.
S aplikáciami sa nemusíte hneď rozlúčiť
V prípade, že si momentálne nevyužívané aplikácie nechcete alebo nemôžete z nejakého dôvodu úplne odstrániť, nezúfajte. Pre optimalizovanie zariadenia to nie je vždy nutnosťou. Ak napríklad viete, že v dohľadnej dobe ju budete zabudnutú aplikáciu potrebovať, môžete minimalizovať jej dosah na výkonnosťou telefónu.
To docielite jej zakázaním či vypnutím v nastaveniach telefónu. Takto odstavená aplikácia bude uspaná až do vášho opätovného spustenia. Nebude sa pokúšať prebudiť na pozadí a jej neaktivita môže mať pozitívny vplyv na svižnosť vášho zariadenia.
Zdroj: pexels.com/Polina Zimmerman
Zdroj: pexels.com / Kerde Severin
Zdroj: pexels.com / ready made