Dôkladné čistenie a dezinfekcia povrchov v domácnosti zabráni množeniu baktérií. Na toto pravidlo by ste mali myslieť predovšetkým vtedy, keď máte malé deti. Čistenie a dezinfekcia sú nevyhnutné aj v domácnostiach, kde žijú ľudia s oslabenou imunitou alebo s vami spolunažívajú zvieratá. Aké sú správne metódy dezinfikovania?
Umyť ruky nestačí, Dettol vás zachráni
Možno si myslíte, že umývanie rúk z hygienického hľadiska stačí na to, aby ste zabránili množeniu baktérií či šíreniu vírusov. Dostatočne dlhé a pravidelné umývanie rúk je veľmi dôležité, ale niekedy nestačí. Ak po umytí položíte ruky na kľučku alebo iný povrch, ktorý je znečistený, tak ste si ruky umývali zbytočne. Všetko zachránia prípravky, ktoré dezinfikujú nielen ruky, ale tiež povrchy. Napríklad známej značky Dettol. Z radu prípravkov Dettol sú obľúbené predovšetkým tekuté antibakteriálne mydlá, ale odporúčame vyskúšať aj antibakteriálne spreje na povrchy s rôznymi vôňami. Prípravky z radu Dettol sú vysoko účinné, dokážu zničiť až 90 % baktérií a odstrániť alergény. Túto účinnosť potvrdzuje fakt, že prípravky Dettol sa používajú v nemocniciach a dokonca pri chirurgických zákrokoch.
Pravidlá dezinfekcie povrchov v domácnosti
Jedinou možnou cestou k zabráneniu šírenia a množenia baktérií je dodržiavanie prísnych hygienických pravidiel. Zo všetkých pravidiel musíme vypichnúť hlavne čistenie povrchov. Pri čistení povrchov myslite na nasledujúce postupy.
Čisté neznamená dezinfikované: Utrieť stôl vlhkou handričkou neznamená, že ste jeho povrch zbavili baktérií. Neuvidíte síce prach alebo iné znečistenie, ale na stole sa stále nachádzajú choroboplodné zárodky. Po pretretí povrchu handričkou použite dezinfekčné prípravky. Každá drogéria ponúka niekoľko značiek.
Používajte len jeden prípravok: Neodporúčame vám kombinovať na jeden povrch viac prípravkov. Vyberte si jednu značku a tej sa držte. Vždy si pozorne prečítajte návod na použitie, prípadne pravidlá riedenia prípravku.
Nezašpiňte vyčistené miesta: Väčšina ľudí robí chybu v tom, že najskôr vyčistia stôl a následne police. Týmto spôsobom vyčistené miesta opätovne zanesiete baktériami. Vždy začínajte zhora a postupujte smerom dolu.
Dezinfikujte predmety dennej potreby: Najväčšiu pozornosť venujte dezinfekcii miest, ktorých sa dotýkate rukami. Ide predovšetkým o kľučky, vypínače, telefóny, klávesnice, diaľkové ovládače, povrch kuchynskej linky, pracovný stôl či vodovodné batérie.
Dezinfikujte pravidelne, ale nie prehnane: Dezinfikovať domácnosť stačí raz do týždňa. S prípravkami to nepreháňajte, používajte len predpísané množstvo. Na toto pravidlo pamätajte hlavne vtedy, keď máte malé deti alebo chováte domáce zvieratká, pre ktoré môže byť veľké množstvo dezinfekčných prostriedkov toxické.