nov 23, 2022
596 Views
Komentáre vypnuté na Ako pripraviť záhradu na zimu? Správna starostlivosť teraz vám ušetrí jarné starosti

Ako pripraviť záhradu na zimu? Správna starostlivosť teraz vám ušetrí jarné starosti

Written by

Zima je za rohom a ľudia trávia čím ďalej tým viac času namiesto svojich záhrad a dvorov v pohodlí vyhriateho domova, kde pomaličky sumarizujú končiaci sa rok. Vášniví záhradkári robia inventúru tohtoročnej úrody a niektorí možno ešte na poslednú chvíľu pripravujú svoj dvor a záhradu na dlhý zimný spánok. Každý zodpovedný záhradkár totižto dobre vie, že ak chce, aby bola aj budúcoročná sezóna úspešná, všetko sa odvíja od prípravy. Správne zazimovanie záhrady je potrebné ako pre pôdu a viacročné rastlinstvo, tak aj pre zariadenie a nástroje používané k obhospodarovaniu záhradky, či k oddychu.

Aj malý pozemok si vyžaduje starostlivosť

Aj pri príprave na zimu platí staré známe, čím väčší pozemok, tým viac práce okolo neho. Moderní architekti myslia na zaneprázdnenosť dnešnej populácie a moderné projekty domov sa snažia byť v tomto ohľade nápomocné. Domy sú často projektované tak, aby sa čo najviac približovali k bezúdržbovosti. Samozrejme, aj v domácnosti s maličkým pozemkom sa nájdu činnosti, ktoré si pred zimou vyžadujú vašu pozornosť.

 

Drobné činnosti, ktoré nestoja veľa času

Dbajte napríklad na to, aby nádoby, ktoré sú celoročne vonku, boli obrátené dnom hore. Zabránite tomu, že do nich naprší či nasneží, čo by sa počas nočných mrazov mohlo postarať o ich prasknutie. Vyčistite tiež všetko náradie, ktoré počas zimy nebudete používať. Poslúži vám tak dlhšie a na jar vám to ušetrí drahocenný čas. Trávnik koste dovtedy, kým rastie, aby sa mohol na jar prebudiť v plnej sile. Vytiahnite palivo z kosačky a iných zariadení so spaľovacím motorom, poprípade vykonajte generálku náradia. S príchodom prvých mrazov je na čase odstaviť všetky vonkajšie hadice a zavlažovacie systémy, ktoré by sa mohli vplyvom zimy poškodiť.

Je načase odložiť lehátka

Záhradný nábytok si pred zimou vyžaduje extra pozornosť. Počas celého roka je exponovaný vplyvom prírody, takže ak chcete, aby vám ešte dlho slúžili, je potrebná patričná starostlivosť. Vlhké a mokré prostredie môže spôsobiť hrdzu na jeho kovových častiach a látkové vankúše zas môžu vplyvom vlhka splesnivieť. Najideálnejším riešením je zazimovanie v interiéri, garáži či kôlni. Ak to nie je možné, siahnuť môžete po pevných vodotesných plachtách, ktoré aspoň takto čiastočne ochránia váš nábytok a doprajú mu extra sezónu navyše.

Zdroj: pexels.com

Starostlivosť o stromy a kríky

Stromčeky a okrasné kríky, najmä tie mladšie, potrebujú poctivú prípravu na zimu, aby sa im darilo aj v nasledujúcom roku. Ak to za vás neurobí daždivá jeseň, tak ich pred zimou výdatne zalievajte. Kmene môžete zabaliť do vrecoviny, vďaka tomu budú mladé stromčeky odolnejšie voči prvým mrazom. V prípade, že žijete na periférii, tým zabezpečíte aj ochranu pred hladnými návštevníkmi z lesa. Opadané lístie nevyhadzujte. Môžete ho nahrabať okolo stromu, čím zabezpečíte prírodné zateplenie. Zároveň tak poskytnete útočisko pre prospešný hmyz v záhrade.

Starostlivosť o rastliny

Ľudia sa neradi lúčia s rastlinami, ktoré im celé leto skrášľovali záhradu. Zima je však obdobím, keď je vhodné jednoročné rastliny vykopať a pripraviť tým pôdu pre nové, možno ešte krajšie. Vykopané zvyšky kvetín môžete nahromadiť do kompostu, a tak z rastliniek vyťažiť maximum. Ak vám každoročné vykopávanie rastlín nie je prirodzené, môžete siahnuť po viacročných rastlinách. Netreba ale zabúdať, že aj tie si vyžadujú prípravu na zimné obdobie.

Jemné rastliny, ktoré by zimu neprežili, je nutné izolovať. Môžete použiť napríklad záhradné rúno a ovinúť ním rastliny. Tie rastliny, ktoré by sa pod vplyvom vetra mohli zlomiť, podobrite výstužou v podobe kolíkov. Črepníkové rastliny, ktoré zimu nemajú v láske zas presuňte do teplejšieho prostredia alebo aspoň bližšie k stenám domov, kde nebudú tak vystavené chladnému zimnému vetru.

 

Zdroj: pexels.com

Article Categories:
Ako na dom a zahradu