Za výkon grafické karty vďačia grafickému čipu (GPU). Čím výkonnejšia grafická karta, tým výkonnejší zdroj je potrebný. S výkonom samozrejme súvisí aj chladenie. Výkonná grafická karta potrebuje aj referenčné chladiče a ventilátory. Dôležitá je taktiež kapacita pamäte. Kancelárske grafické karty si vystačia s pamäťou 1 GB, ale profesionálne herné karty mávajú aj 8 GB. Okrem veľkosti pamäte treba sledovať aj frekvenciu pamäte a šírku dátovej zbernice.
V súčasnosti grafické karty využívajú rozhranie PCI Express x16 verziu 4.0 alebo 3.0. Všímať si treba počet slotov, ktoré v počítači grafická karta zaberá, dĺžku karty a v neposlednom rade konektory, ktorými sa spojí s výstupným zobrazovacím zariadením.
Grafické karty majú množstvo využití. Aj z tohto dôvodu ich delíme na herné, multimediálne a kancelárske. Na trhu dominujú dvaja výrobcovia grafických čipov, GeForce a Radeon. Grafické karty nVidia GeForce sú drahšie, ale používajú sa v nich najnovšie technológie, čo ocenia predovšetkým hráči. Začínajú využívať ray tracing v kombinácii s upscalingom a umelou inteligenciou. Grafické karty AMD Radeon sú lacnejšie a ostávajú pri rasterizácii, teda pri tradičnom spracovaní obrazu, ale posledné modely sa vo všetkom vyrovnávajú konkurenčným grafickým kartám. Najvýznamnejšími výrobcami grafických kariet sú Asus, MSI a Gigabyte.
Herné grafické karty
Grafické karty sú neodmysliteľným príslušenstvom každého hráča. Herné grafické karty sú najvýkonnejšie. Podstatnou pri výbere sa stáva veľkosť pamäte. Výkonnejšie modely majú až 6 GB. Smerodajným by však mal byť výkon grafického čipu, ktorý porovnáva parameter GPU Benchmark. Čím vyššie číslo, tým výkonnejšia karta.
Kancelárske grafické karty
Pre bežnú kancelársku prácu stačia aj lacnejšie grafické karty. Zvládajú predovšetkým prácu v balíčku Office, surfovanie na internete a prezeranie videí. Nie sú však vhodné na prácu s náročným softvérom alebo na hranie hier, ich výhodou je však cena, a preto sú obľúbené medzi bežnými používateľmi.
Multimediálne grafické karty
Multimediálne grafické karty sú vhodné aj na prácu s náročnejším softvérom, ako je napríklad Photoshop alebo Illustrator. Tak isto sa hodia pri strihaní videa vo vysokom rozlíšení. Využívajú ich aj fotografi a profesionálni grafici pri práci s videom či modelovacím CAD programom.