Dôkladná ústna hygiena zohráva dôležitú úlohu v starostlivosti o zuby. Ak sa vyskytne nejaký problém, je dobré nechať sa čo najskôr ošetriť zubným lekárom. Ak sa objaví zubný kaz, ktorý ešte nespôsobuje žiadne ťažkosti, môže lekár použiť na ošetrenie iba fluoridové preparáty alebo laser. Ak je kaz už v pokročilom štádiu, je potrebné klasické ošetrenie. Niekedy sa pridružia komplikácie ako zápal alebo paradentóza.
Zápal zuba spôsobuje nepríjemné bolesti a predstavuje nebezpečenstvo pre celý organizmus. Krvným obehom sa zápal môže rozšíriť do celého tela a spôsobiť zdravotné problémy ako ochorenia dýchacích ciest a srdcové poruchy. Napr. paradentóza zvyšuje riziko srdcového infarktu a cievnej mozgovej príhody.
Ak sa objavia bolesti, môžme na ich zmiernenie použiť voľnopredajné lieky s obsahom paracetamolu, ako napr. Trinell. Aj studený obklad na bolestivé miesto prináša úľavu.
Samozrejmou súčasťou starostlivosti o zuby je preventívna prehliadka, odstránenie zubného kameňa a profesionálna dentálna hygiena. Zubný kaz v medzizubných priestoroch alebo pod plombou zubný lekár zistí podľa RTG – snímkov. Nové digitálne RTG-techniky zabezpečujú minimálne ožiarenie. Pri paradentóze môže lekár odobrať vzorku sekrétu a dať ju vyšetriť v laboratóriu. To je potrebné, ak je nutné užívať antibiotiká.
Pár tipov na správne čistenie zubov:
- čistite si zuby 2-krát denne 3 – 5 minút z vnútornej i vonkajšej strany
- dbajte na to, aby zubná kefka nebola príliš tvrdá, pretože to spôsobí odhalenie zubných krčkov
- pravidelne si vymieňajte zubnú kefku
- používajte zubnú niť na čistenie medzizubných priestorov, prípadne interdentálne kefky (zubný lekár alebo asistent Vám dajú praktické rady, ako postupovať)
- vyhýbajte sa agresívnym bielidlám zubov (bielenie nechajte na odborníka)
- ústna voda je veľmi účinná pri zápaloch ďasien
- po konzumácii ovocia ako napr. citrusy, by ste si mali umyť zuby, alebo aspoň vypláchnuť ústa čistou vodou. Pôsobením kyselín Vaša zubná sklovina prechodne zmäkne a je náchylnejšia na vznik zubného kazu.