Oddychové zóny v záhrade by mali spĺňať estetickú i praktickú funkciu. Dosiahnuť toto spojenie môžete vďaka výstavbe pergoly, ktorú zariadite trendovým a pohodlným záhradným nábytkom. Záleží len na vás, či sa rozhodnete pre voľne stojacu pergolu, alebo vaša voľba padne na pergolu opretú o stenu domu. V oboch prípadoch by ste mali dať prednosť súčasnej jednotke medzi pergolami – bioklimatickej pergole.
Prečo je bioklimatická pergola jedinečná
Vonkajšie pergoly sú súčasťou záhrad už od obdobia starovekého Ríma. Naši predkovia stavali pergoly v oblastiach pestovania viniča, ktorý sa ťahal po ich stĺpoch. Aj vy môžete využiť drevenú pergolu podobným spôsobom, alebo sa rozhodnúť pre praktickú bioklimatickú pergolu.
Variabilne otočné lamely
Bioklimatická pergola vyzerá na prvý pohľad ako klasická, no má niečo navyše. Jej výhodou sú otočné lamely, ktoré sa postarajú o to, aby vám počasie za žiadnych okolností nerobilo vrásky na čele. Už nikdy viac nebudete musieť plánovať grilovaciu party alebo stretnutie s priateľmi podľa predpovede počasia. Bioklimatická pergola pokorí počasie a využije všetky jeho prejavy vo váš prospech.
Inovatívna technológia otočných lamiel vás chráni pred slnkom, dažďom, snehom a vetrom. Posedenie v záhrade alebo na terase od jari do jesene sa vďaka bioklimatickej pergole stane realitou.
Nech počasie slúži vo váš prospech
Lamely sa dajú otáčať rôznym smerom alebo úplne zaklopiť, čím vytvoria rovnú strechu. Uzavreté lamely oceníte počas dažďa a obávať sa nemusíte ani snehu – strecha bioklimatickej pergoly unesie aj veľké množstvo. Pri jeho topení je odvod vody zabezpečený prostredníctvom odtokového systému. Iste vás najviac zaujímajú možnosti relaxu pod pergolou počas leta. Ak si chcete užiť slniečko, lamely preklopíte do požadovaného uhla.
Týmto spôsobom vytvoríte polotieň alebo zabezpečíte prúdenie vzduchu. Ide vlastne o dômyselnú ventiláciu, vďaka ktorej sa nebudete topiť vo vlastnom pote a oddychovať na terase môžete aj počas najväčších horúčav.
Bioklimatická pergola splní aj tie najnáročnejšie očakávania
Bioklimatické pergoly, ako aj iné vonkajšie pergoly, sa vyrábajú v rôznych dizajnoch, ktoré sa dajú prispôsobiť vašim predstavám. Na výrobu bioklimatickej pergoly sa využíva hliník.
Použitie tohto materiálu umožňuje vytvoriť odolnú a pevnú konštrukciu, ktorá vydrží dlhé roky. Hliníkové pergoly nemenia svoj tvar, nepodliehajú korózii, neprekáža im mráz a odolajú vysokým teplotám či dlhodobému pôsobeniu slnečného žiarenia. Vďaka rôznym povrchovým úpravám sa dajú dosiahnuť nepreberné farebné variácie.
Maximálny komfort poskytuje aj samotné ovládanie lamiel, ktoré je možné otáčať pomocou diaľkového ovládania. Farebný povrch konštrukcie pergoly môže byť matný alebo jemne štruktúrovaný.
Bioklimatickú pergolu je možné doplniť posuvnými sklenenými dverami, vonkajšími roletami alebo screenovými ZIP roletami. Práve screenové rolety sa stávajú hitom vďaka ich odolnosti voči vetru, termoregulačným schopnostiam, dokonalému tieneniu a ochrane súkromia pri zachovaní priehľadnosti. Vaša oddychová zóna bude týmto spôsobom chránená zo všetkých strán. Zasklenie či inštalácia roliet predĺži využívanie terasy takmer na celý rok.
Zútulnenie priestoru pod bioklimatickou pergolou
Neoddeliteľnou súčasťou terás a priestorov krytých pergolou je záhradný nábytok. Okrem nábytku vám na terase nesmú chýbať rôzne dekoratívne prvky a funkčné osvetlenie.
Odolný a moderný záhradný nábytok
Nábytok sa dá zakúpiť vo forme záhradného setu alebo samostatných prvkov. Záhradný set vám uľahčí výber, býva prakticky riešený a niekedy je aj cenovo výhodnejší. Ak sa rozhodnete pre kúpu jednotlivých častí samostatne, budete môcť nábytok lepšie prispôsobiť vzhľadu terasy a samotnej pergole. Nezabudnite, že nábytok musí byť nielen pevný, ale aj odolný voči výkyvom počasia, a to hlavne v prípade otvorenej pergoly. Na terasy pod otvorené pergoly si zakúpte záhradný stôl, stoličky, lehátka alebo hojdacie vajíčka z umelého ratanu. Umelý ratan je veľmi ohybný a zároveň pevný. Vďaka týmto vlastnostiam sa z neho dajú vyrábať rôzne tvary a dizajnovo veľmi zaujímavý nábytok. Ratanový záhradný nábytok môžete pokojne vystaviť slnečnému žiareniu, vlhkosti i nižším teplotám.
Znečistený povrch jednoducho umyjete mydlovou vodou. Na terasy kryté hliníkovou pergolou sivej alebo striebornej farby sa hodí oceľový a hliníkový záhradný nábytok. Opäť ide o nábytok, ktorý vám vydrží roky bez nutnosti špeciálnej údržby.
Vyhýbať sa nemusíte ani drevenému nábytku, ktorý je vyrobený z tvrdšieho dreva – napríklad eukalyptu alebo teaku. Tieto druhy dreva netreba špeciálne ošetrovať, maximálne raz do roka vyžadujú jemné prebrúsenie a natretie olejom. Nábytok na terasy a do záhrady, to nie sú len záhradné stoličky či stoly, ale aj úložné priestory. Vďaka košíkom, poličkám a skrinkám budete mať všetko potrebné neustále po ruke.
Čo nesmie na terase chýbať
Maximálne využitie terasy krytej pod pergolou vám umožní osvetlenie. Vďaka vhodne zvolenému osvetleniu môžete tráviť na terase príjemné večerné chvíle. Hlavné svetlá umiestnite na najviac frekventované miesta – nad kreslá, stoličky a stôl. Atmosféru dotvorí doplnkové osvetlenie. Na osvetlenie posedenia sú najvhodnejšie stojace lampy, napríklad vo vzhľade lucerny. Ak je posedenie umiestnené pri stene, stačiť vám budú nástenné lampy. Nad doplnkovým svietením veľmi nepremýšľajte, top voľbou sú LED pásy.
Tie sa dajú nalepiť úplne všade a ich vyššie krytie umožňuje osvetliť vonkajšie časti terasy či dokonca bazén. Nezabudnite ani na rôzne vankúšiky, deky a podsedáky, ktoré spravia každé sedenie ešte viac pohodlné. Na terase by vám nemali chýbať rastliny.
Terasa je predsa prirodzeným prepojením interiéru s prírodou. Vsaďte na dekoratívne kvetináče zaujímavých tvarov. Kvetináče nemusia stáť len na zemi, ale môžu taktiež visieť zo stropu. Trendom posledných rokov je sadenie byliniek. Pre kulinárov sú na trhu k dispozícii záhradné grily alebo malé kuchynské zostavy. Ak je vaša terasa naozaj priestranná, doprajte si luxus vyhrievanej vírivky.