feb 14, 2018
1429 Views
Komentáre vypnuté na Úver je dobrý sluha, avšak zlý pán

Úver je dobrý sluha, avšak zlý pán

Written by

Súčasná situácia na finančnom trhu ohľadom poskytovania úverov je taká, že čoraz viac Slovákov nespláca svoje bankové úvery. Táto skutočnosť pramení predovšetkým z celkovo nízkych príjmov, neochoty splácať požičané a nepružného reagovania na zmenu životnej situácie.

Rovnakou mierou sa na tejto skutočnosti podieľa aj nedostatočná informovanosť medzi verejnosťou. A je na mieste rečnícka otázka, či banky majú vôbec záujem, aby sa vedelo o úskaliach okolo úverovej problematiky.

Je len zákonité, že ľudia si odjakživa požičiavajú finančné prostriedky na to, na čo im práve chýba. Od bežných spotrebných vecí, elektroniky, dovoleniek, aut až po bytové, či rodinné domy. Napriek výraznému zlepšeniu ekonomických ukazovateľov je však zarážajúce, že počet nesplatených spotrebných alebo hypotekárnych úverov neustále narastá. Ľudia si v domnení lepšieho života neváhajú požičať sumu, ktorú nie sú schopní z rôznych dôvodov splatiť aj s úrokmi. Môže za to aj určitá benevolentnosť bánk.

Dôverovať, ale preverovať platí všade, aj pri úveroch

Na Slovensku stúpa počet nesplatených úverov najmä v oblasti spotrebných. Číslo sa pomaly, ale isto blíži k desiatim percentám. Hypotekárne úvery vykazujú výrazne lepšie štatistiky, niečo cez tri percentá. Pri poskytovaní akejkoľvek hypotéky sú totiž banky opatrnejšie, pretože ide predsa len o dlhodobejší záväzok, často na desiatky rokov, a tak musia dôkladne preveriť finančnú disponibilitu záujemcov.

Väčšej opatrnosti nahráva možnosť bánk zistiť si v centrálnom registri dodržiavanie splátkového kalendára, čím by sa mali vylúčiť značne rizikoví klienti v prospech tých poctivých. Banky výpadky vyplývajúce z tohoto sprísnenia riešia buď zvyšovaním úrokovej sadzby, alebo prehodnotením poskytnutia budúcich úverov.

Iná situácia je na trhu s krátkodobými pôžičkami, spotrebnými úvermi, lacnými pôžičkami často až s nulovým úrokom. Ich získanie a čerpanie je často bez zložitého dokladovania príjmu, či účelu použitia.

Spojením viacerých úverov do jedného získate výhodné podmienky

No nielen banky ale aj vy sami by ste si mali dobre zvážiť, aké a či vôbec si zobrať bankové úvery, pretože v prípade radikálnych zmien, ako napr. závažnej choroby, výpadku príjmu zo zamestnania môže dôjsť k značnej komplikácii pri ich splácaní. Na pripadnú exekúciu vášho majetku nechceme ani len pomyslieť. V prípade, že sa dostanete sa do úzkych sa táto situácia rieši okrem iného aj takzvaným refinancovaním úveru, prípadne konsolidáciou viacerých úverov naraz, kedy si presuniete vaše úvery do inej bankovej spoločnosti, a tá vám zato poskytne výhodnejšie podmienky. Spojením úverov do jedného máte vy a vaša banka lepší prehľad o finančných operáciách.

Pozor na príliš nízke úroky, skúmajte čo je za nimi

Podľa toho čo sme napísali je naozaj ťažké nájsť také úvery, ktoré by boli doslova ušité na mieru, a ktoré by vám pomohli dokonale zaplátať finančnú dieru vo vašom rodinnom rozpočte. Nehovoriac o tom, že konkrétne úverové podmienky je možné posúdiť až po predložení všetkých potrebných dokladov z vašej strany. Dovtedy sú reklamné správy na stránkach bankových spoločností len lákadlom, nič viac, nič menej.

Ľudia sa častokrát nechajú nalákať na nízku úrokovú sadzbu, no nízka úroková sadzba naozaj nie je všetko. Klient napokon zistí o čo beží až v momente posúdenia úveru, a vtedy už nemá dostatok času ani síl vykonať akékoľvek zmeny, prípadne odmietnuť navrhnuté podmienky. Nech je tak, či onak, odporúčame vám nehrnúť sa do úveru bezhlavo. Kľudne odmietnite ponúkanú podmienky, ide predsa iba o vás, a vašu budúcnosť. Tu je napríklad jeden zaujímavý článok z praxe o tom, ako si urobiť dobrý prieskum pri výbere pôžičky.

Banky sú stále najlepšou voľbou pri poskytovaní úverov

Je preukázateľné, že ľudia si požičiavajú menšie sumy od najbližšej rodiny. Dá sa to vcelku pochopiť. Peniaze sú k dispozícii takpovediac hneď a väčšinou bez úroku. Ak ide, ale o tie väčšie, vtedy nastupujú banky. Mnoho ľudí v zúfalej situácii osloví kamarátov prípadne neslávne známe nebankové inštitúcie, čo my rozhodne neodporúčame, pretože pokazené priateľské vzťahy a exekútor na krku isto nie je práve to, po čom túžite.

Život na dlh dominuje aj v našich končinách

Slováci si radi ukladajú svoje peniaze do bánk. Spravidla máme na našich bankových účtoch v priemere niečo cez päť tisíc eur. V prepočte na percentá ide cez šesťdesiat percent našich celkových úspor. V tomto vedieme z pomedzi všetkých krajín východnej Európy. Je však zarážajúce, že si požičiavame oveľa viac, než sme si uložili. Skrátka, vlastníme viac peňazí, ale za cenu väčšieho zadlžovania. Pokiaľ sa niečo podstatného v úverovej politike bánk nezmení, varovné čísla budú iba narastať.

Platí to staré známe, dvakrát meraj a raz rež

Nutné je povedať, že nielen vy by ste mali premýšľať nad situáciou okolo výberu najvýhodnejšej pôžičky, prípadne úveru, ale rovnako aj banky a nezatiahnuť vás tak do predpokladaného bludného kruhu prípadného nesplácania. Mali by vás samé upozorniť, koľko a za akých podmienok si môžete dovoliť požičať vo vašej situácii, a koľko by vám malo zostať na účtoch pri odpočítaní všetkých mesačných platobných povinností. Pri snahe získať akýkoľvek úver sa preto obráťte na serióznych a skúsených bankových poradcov, a až potom na bankové spoločnosti aj za cenu zdanlivo zdĺhavejšieho jednania. Naozaj neobanujete.

Article Categories:
Ako na to