nov 30, 2017
2413 Views
Komentáre vypnuté na Inkontinencia u seniorov: Za únikom moču sa môže schovávať cukrovka i Parkinson

Inkontinencia u seniorov: Za únikom moču sa môže schovávať cukrovka i Parkinson

Written by

Zistili ste, že vašich rodičov alebo prarodičov trápia problémy s únikom moču? Potom ste tu dobre, objasníme vám, čo je príčinou a ako sa dá s inkontinenciou seniorov bojovať.

Problémy s inkontinenciou trápia veľké množstvo ľudí, najčastejšie však tento intímny problém postihuje staršie osoby a seniorov. Pod inkontinenciou sa chápe stav, keď človek nedokáže udržať moč v močovom mechúre v dôsledku oslabenej či narušenej kontroly zvierača panvového dna.

Ochorenie má stupňujúcu intenzitu, človek zvyčajne najskôr spozoruje zopár kvapiek na spodnej bielizni, neskôr sa množstvo moču i nutkavé pocity na močenie stupňujú. Samotná inkontinencia nie je vnímaná ako samostatné ochorenie, ale ako príznak iných, často vážnych chorôb.

Typy inkontinencie sú rôzne

Aby ste mohli pomôcť blízkej osobe, musíte najskôr zistiť, akým typom inkontinencie trpí. Lekári rozlišujú najčastejšie stresovú a urgentnú močovú inkontinenciu. Pri stresovej dochádza k úniku moču pri záťaži mechúra, objavuje sa pri smiechu, kýchnutí alebo cvičení, či dvíhaní ťažkých predmetov. Častejšie sa táto forma vyskytuje u žien ako u mužov.

Tí na druhej strane bojujú s urgentnou inkontinenciou, keď pociťujú náhlu a nutkavú potrebu na močenie aj napriek tomu, že boli na toalete pred chvíľou. Tu treba naozaj spozornieť, problém môže signalizovať napríklad cukrovku, ale aj mŕtvicu, sklerózu multiplex či Alzheimerovu a Parkinsonovu chorobu. U ľudí sa môžu objavovať aj oba spomínané typy naraz, v takom prípade hovoríme o zmiešanej inkontinencii.

U seniorov sa tiež bežne vyskytuje funkčná inkontinencia, nastáva vtedy, ak je osoba s dobrou kontrolou mechúra obmedzená v pohybe v dôsledku veku a nejakej choroby, pričom nedokáže včasne prísť na toaletu.

Aké sú najčastejšie príčiny úniku moču?

Príčin nedobrovoľného úniku moču môže byť veľa, u žien je to najčastejšie ochabnuté svalstvo panvového dna, ktoré vekom stráca postupne svoju flexibilitu a silu. Náchylnejšie na vznik inkontinencie sú ženy, ktoré prekonali viacero náročných pôrodov. U starších mužov sa samovoľný únik moču spája najmä so zväčšenou prostatou, ktorá zabraňuje úplnému vyprázdneniu močového mechúra.

Samovoľný únik moču sa môže spájať aj s užívaním niektorých liekov, ak vašej blízkej osobe lekár predpísal nový liek a práve v tomto období sa začal objavovať únik moču, je tu šanca, že inkontinencia je vedľajší účinok užívania lieku.

Za inkontinenciou tiež môžu stáť diagnostikované ochorenia (cukrovka, demencia, Alzheimer), strata pohyblivosti po nejakom úraze či pravidelné infekcie močových ciest. Medzi rizikové faktory patrí v prvom rade vysoký vek, obezita, silné fajčenie a už spomínané ochorenia.

Vyšetrenia odhalia príčinu inkontinencie

Aby ste mohli spoločne s milovanou osobou začať úspešne riešiť a nakoniec aj úspešne vyriešili únik moču, je v prvom rade potrebné ju ubezpečte, že tento intímny problém nie je ničia vina. Inkontinencia so sebou prináša pocity previnenia, straty dôstojnosti a najmä pocity hanby, úplná dôvera je preto kľúčom k úprimnej komunikácii. Inkontinenciu by ste nemali podceniť, návšteva lekára či urológa pomôže odhaliť pravú príčinu problému.

Ak je za únikom moču ochabnuté svalstvo panvového dna, a nie iné vážne ochorenie, vhodnou cestou, ako začať eliminovať prejavy inkontinencie, je cvičenie na spevnenie tejto svalovej skupiny. Kegelove cviky sa neodporúčajú len čerstvým mamičkám po pôrode, ale každému, kto potrebuje spevniť svalstvo v oblasti mechúra. Ide o nenáročné cvičenie, ktoré môže človek vykonávať doma pred televízorom, počas nákupu či dokonca v čakárni u lekára.

Veľmi dôležité je aj riešenie prejavov inkontinencie formou rôznych pomôcok. +++

Ponuka hygienických pomôcok je široká

Našťastie, doba nepohodlných a zapáchajúcich plienok je už preč, v súčastnosti ich možno nahradiť napríklad omnoho pohodlnejšími plienkovými nohavičkami od firmy Tena. Okrem toho však na trhu dnes nájdete ja veľké množstvo iných hygienických pomôcok, ktoré sa delia podľa špecifických potrieb pacientov.

Pri výbere sa riaďte intenzitou a frekvenciou úniku moču. Ďalej treba vziať do úvahy, či je osoba o ktorú sa staráte pohyblivá, alebo je ležiaca. Do úvahy berte aj to, či je senior schopný vymeniť si pomôcky sám alebo na to potrebuje vašu pomoc. Samozrejme, nosenie pomôcok by malo zabezpečovať každému fyzickú a duševnú pohodu a maximálne pohodlie.

Kvalitné produkty by v žiadnom prípade nemali pretekať, zapáchať či spôsobovať podráždenie kože.

Vyskúšajte vzorky zadarmo

V závislosti od stavu seniora a intenzity jeho problémov môžete vyskúšať vložky, vkladacie plienky alebo dokonca kompletnú spodnú bielizeň. Veľkou pomôckou pre vás bude aj ochranná plachta na posteľ a kreslá s tenkou plastovou membránou, ktorá zabraňuje pretečeniu tekutiny na matrac. To oceníte najmä vtedy, ak sa staráte o blízkeho, ktorý trávi väčšinu dňa na lôžku.

Nezabúdajte však ani na ochranu pokožky, aby ste predišli jej podráždeniu či kožným infekciám. Ak sa neviete rozhodnúť, aké produkty pre blízkeho zaobstarať, firmy vyrábajúce pomôcky na svojich webových stránkach do detailov popisujú produkty a vysvetľujú, pre koho sú určené. Zároveň často ponúkajú vzorky úplne zadarmo!

Article Categories:
Nezaradené