Ženy sa so svojimi problémami zveria skôr ako muži. To ale neznamená, že aj mužov netrápia rôzne choroby či neduhy. Jednou z nich je erektilná dysfunkcia, ktorá sa v dnešnej spoločnosti označuje nesprávnym termínom impotencia. To však nie je pravda. My vám prinesieme pár zaujímavých informácií o tejto poruche, ale aj o tom, ako ju liečiť.
Erektilná dysfunkcia je veľmi vážny problém, keďže muž, ktorý ňou trpí, nemôže vytvoriť vhodné podmienky na to, aby jeho sexuálny styk s partnerkou bol uspokojivý. Dôvodom je to, že pri tejto poruche muž nie je schopný dosiahnuť dostatočne dlhú erekciu potrebnú na vykonanie uspokojivého sexuálneho styku.
Nie každé „zlyhanie“ znamená erektilnú dysfunkciu
K tejto poruche sa prizná každý piaty muž z desiatich, ktorí ňou trpia. Je to zarážajúce, keďže na Slovensku ňou trpí vyše pol milióna mužov. Riziko výskytu tejto poruchy sa zvyšuje aj s pribúdajúcim vekom, samozrejme, najvyšší výskyt je zaznamenaný u mužov vo veku 40-70 rokov. Ani v mladom veku však výskyt erektilnej dysfunkcie nie je ojedinelý. Dôležité je povedať, že ak muž pri jednom styku nedosiahne erekciu, neznamená to, že aj on trpí erektilnou dysfunkciou. Tou sa označujú pretrvávajúce problémy, ktoré trvajú najmenej 6 mesiacov a ak dochádza k zlyhaniu na strane muža najmenej v štvrtine pokusov o pohlavný styk. Táto porucha sa nemusí vyskytovať stále, keď muž plánuje pohlavný styk. Môže sa vyskytovať len pri určitých situáciách alebo len s konkrétnou ženou. Ak sa však opakuje, je nutné to riešiť.
Erektilná dysfunkcie nie je impotencia
Erektilná dysfunkcia sa nesprávne označuje aj termínom impotencia, čiže neplodnosť. To je však nielen hanlivé označenie, ale aj nesprávne. Problémy s potenciou nesúvisia s plodnosťou ani so schopnosťou prežívať mužský orgazmus. K tomu ani nedôjde, keďže už z názvu vyplýva, že táto porucha súvisí s erekciou, a preto znemožňuje mužovi sa vôbec dostať do štádia orgazmu.
Príčin tejto poruchy môže byť viacero
Ak chceme hovoriť o erektilnej dysfunkcii, nehovoríme o samostatnej chorobe. Ide o symptóm, ktorý sprevádza inú poruchu. Príčin, ktoré spôsobujú erektilnú dysfunkciu je niekoľko. Môžu mať organický charakter, ale môžu byť aj psychického rázu. Podľa toho rozoznávame dva druhy erektilnej dysfunkcie:
- organická,
- psychogénna.
Najčastejšie sa táto porucha objavuje po ťažkých operáciách alebo po zraneniach v dolnej časti panvy. Vtedy hovoríme o organickej erektilnej dysfunkcii. Psychogénny druh tejto poruchy môže byť spôsobený strachom, stresom, rozčúlením alebo obavami muža z prípadného zlyhania. Aj užívanie niektorých liekov môže byť možným indikátorom poruchy.
Liečba erektilnej dysfunkcie
Andrológ je osoba, ktorá sa zaoberá liečbou erektilnej dysfunkcie. Na začiatku liečby určí príčinu a podľa toho stanoví najúčinnejší druh liečby.
Prvá línia liečby znamená užívanie predpísaných liekov v podobe tabliet alebo gélov. Tie obsahujú sildenafil, tadalafil, vardenafil, avanafil alebo prostaglandín. Práve sildenafil je látka, ktorá sa pri liečbe erektilnej dysfunkcie využíva najviac a je aj najúčinnejšia. Aj dobre známa viagra obsahuje práve túto látku. Muž v tejto fáze liečby môže siahnuť aj po generických liekoch.
Tie obsahujú rovnaké množstvo účinnej látky ako originálny liek, avšak ich cena je oveľa nižšia, je preto prístupná aj mužom, ktorí nemajú dostatok financií, avšak chcú riešiť svoj problém. Siahajú preto aj po generikách, ktoré pre nich predstavujú pomôcky pre kvalitný sexuálny život. Ten nezastáva vo vzťahu dvoch ľudí najdôležitejšie miesto, ale je veľmi dôležité, aby ho dvaja ľudia mali. Ak muž siahne po generických liekoch, na súčasnom trhu je v ponuke napríklad kvalitná náhrada viagry na lacnegenerika.sk.
Ak ich užívanie nie je účinné alebo je efekt slabý, prechádza sa do druhej línie liečby. V tej sa využívajú injekcie, ktoré sa podávajú do toporivých telies penisu. Injekcie zabezpečia ich dostatočné prekrvenie. Pri návšteve lekár poučí muža, ako si má aplikovať tieto injekčné aparáty. K poslednej možnosti liečby patrí implantácia protéz penisu. Implantát je voperovaný priamo do pohlavného údu. Pacient si môže vybrať nenafúkovateľný alebo, naopak, nafúkovateľný implantát. Prvý druh však môže byť pre muža nepríjemným, keďže pohlavný úd bude stoporený stále. Pri druhom type si muž môže pomocou pumpičky regulovať stoporenie.
K relatívne novej metóde patrí liečba rázovými vlnami. Tieto vlny sú šokové a prenášajú energiu z miesta vzniku do vzdialených oblastí. V praxi to znamená, že aplikácia takejto rázovej vlny môže vyvolať novotvorbu ciev, a tým sa zlepší prekrvenie pohlavného údu. Prekrvením penisu sa dosiahne kvalitná erekcia, čo môže výrazne zlepšiť sexuálny styk.
Ako sme už spomenuli, ani nie polovica mužov si dokáže priznať, že trpí erektilnou dysfunkciou. Niekedy je na vine aj lekár, ktorý sa na to muža pri prehliadke nespýta, a pričom muži často čakajú práve na to, aby sa k poruche priznali. V minulosti pod erektilnou dysfunkciou rozumeli impotenciu, čo je nesprávne. V súčasnosti je mužom ponúkaných niekoľko druhov liečby erektilnej dysfunkcie, a takisto sa na trhu objavujú rôzne tabletky, gély či generické lieky, po ktorých môže muž pri liečbe siahnuť.