Dokončili ste nedávno školu a rozmýšľate akým smerom by ste sa mali vybrať? V hlave máte super podnikateľský nápad, ktorý by ste chceli premeniť na realitu, no trápi Vás jediná otázka – čo s účtovníctvom? Externú firmu si nechcete najať a chceli by ste to skúsiť sami. Je to možné? Samozrejme, že áno! Poďme sa pozrieť ako na to.
Ako začať
Pred tým ako sa vôbec pustíte do učenia je dôležité si uvedomiť aké vedomosti zatiaľ máte. Mali ste účtovníctvo na strednej alebo vysokej škole? Ak áno, určite si zopakujte všetky pojmy a informácie, ktoré ste sa tam naučili, no určite to nebude stačiť.
Na internete je množstvo webových stránok, ktoré popisujú ako účtovať aj s praktickými príkladmi. Tie Vám odporúčame si prejsť. A čo najviac. Preštudujte si všetky dôležité zákony. Odporúčame zájsť aj na niekoľko kurzov o účtovaní a každoročných účtovníckych zmenách.
Vedomosti som si preopakoval a zákony naštudoval, čo ďalej?
Software
Ako účtovník budete potrebovať účtovný program. Odporúčame vyskúšať dva až tri účtovnícke softvéry, aby ste zistili, ktorý Vám vyhovuje viac.
Podvojne alebo jednoduché účtovníctvo?
Po vybratí softvéru je dôležité si zvoliť metódu účtovania. Budem používať jednoduché či podvojné účtovníctvo? Veľakrát to za Vás rozhodne zákon. Ak ste totiž zapísaný v obchodnom registri (vlastníte teda spoločnosť s ručením obmedzeným, akciové spoločnosti alebo verejné obchodné spoločnosti a iné) musíte viesť podvojné účtovníctvo.
V prípade, že v obchodnom registri zapísaný nie ste (ste teda živnostník) môžete používať jednoduché účtovníctvo, a teda účtovať o príjmoch a výdavkoch. V prípade podvojného účtovníctva sa jedná o výnosoch a nákladoch.
Ak si myslíte, že účtovanie bude pre Vás španielska dedina, určite si zožeňte odborníka, ktorý Vám s tým pomôže, poprípade externú účtovnícku firmu.