O hudbe sa hovorí, že dokáže otvárať srdcia. Faktom je, že kto majstrovsky ovláda hudobný nástroj, toho spoločnosť berie akosi inak. Pozitívnejšie. Pretože s hudbou prichádza radosť. A tú bolo, je a vždy bude treba. Ktorými nástrojmi môžete zabrnkať na tú správnu strunu?
Za rozumnú cenu veľa muziky
Klavír je klasika, ale priznajme si, nie je práve najspratnejší. Kto ide s dobou a má rád bieločiernu klaviatúru, toho určite zaujmú klávesy. Tie špičkové stoja aj niekoľko tisíc eur, no pre začiatok bude bohato stačiť aj základný model. Dostanete ho za niečo viac ako 100€. Výhoda kláves spočíva v softvéri, obsahujúcom širokú paletu zvukov. Keď klávesy správne nastavíte, nebudete potrebovať ani kapelu. Tá však možno bude zháňať vás – klávesáka. Depeche Mode predsa stále frčí.
Nositeľky tradícií
Ak preferujete folk, írsku muziku, ale aj slovenskú ľudovú hudbu, určite registrujete prítomnosť dychových nástrojov. Flauty či píšťalky majú svoj pôvab a neopakovateľný zvuk. Skvele znejú osve aj pri ďalších nástrojoch. A clivé sólo na píšťalke je ozdobou každej skladby. Kto má hudobný sluch a šikovné prsty, po pár tónoch dokáže zahrať jednoduchšie skladby. Len podľa ucha. Ladenie na začiatok snáď ani netreba veľmi riešiť. Podstatná je radosť z hry. Keď pôjdete najbližšie opekať alebo stanovať, skúste zvuk gitary doplniť o tóny flauty alebo píšťalky. Uvidíte a najmä uslyšíte tie účinky na náladu.
Zvuk tropického raja
Ukulele určite poznáte. Tento strunový nástroj podobný menšej gitare má pôvod na exotických Havajských ostrovoch a zosobňuje to, čo by ste od trópov čakali – pohodu a radosť. Keď žijete v tropickom raji, nemáte chuť riešiť veci zložito. Či sopránové alebo tenorové, ukulele pozostáva zo štyroch strún a dá sa na ňom naučiť hrať pomerne rýchlo a jednoducho. Napríklad legendárnu skladbu Somewhere over the rainbow.