Prostredie okolo nás sa mení neustále, no dnes je viac ako inokedy dôležité myslieť na citlivý prístup k životnému prostrediu. Nie však iba pasívne, treba vyvinúť nejakú aktivitu, ak to myslíme naozaj vážne. V prípade, že sa rozhodnete pre ekologickú stavbu, nielenže odľahčíte prírode, ale môžete na tom i ušetriť. Aj zdanlivo bezvýznamný doplnkový bytový nábytok môže plniť svoju „zelenú“ úlohu. Domov, ktorý myslí na životné prostredie, vytvára pre celú rodinu pozitívnu atmosféru a priestor pre zodpovedný prístup.
Základné dôvody, prečo zvážiť ekologické bývanie
Hoci počiatočné náklady na výstavbu môžu byť vyššie, v dlhodobom horizonte prináša ekologický domov značnú úsporu. To vedie k eliminovaniu stresu, ktorý sa môže dostaviť vždy, keď treba zaplatiť účty. Peniaze, ktoré ušetríte, sú vždy k dobru rodinu. Môžete vziať deti na super výlet alebo si odložiť čiastku na špeciálnu príležitosť (jubileum, maturita, svadba). „Zeleným“ bývaním tiež znížite svoju uhlíkovú stopu (množstvo oxidu uhličitého konkrétnej osoby alebo miesta, ktoré je uvoľnené do atmosféry).
V nasledujúcich riadkoch prejdeme ku konkrétnym stavebným myšlienkam, na ktoré by ste mali myslieť, ak sa rozhodnete pre ekologické bývanie.
Výber miesta a plánovanie
Ak vyberáte nový byt, určite sa vyhnite západnej orientácii. Pomôže to domácej pohode, pretože sa minimalizuje expozícia slnečného žiarenia. Snáď netreba pripomínať, že by nemalo ísť o byt v rizikovej lokalite (záplavy, požiare, zemetrasenia). V konečnom dôsledku sa ubezpečte, že je ľahko dostupná verejná doprava, prípadne miestny obchod s potravinami. To dopomôže tiež k tomu, že nebudete musieť používať tak často vlastné vozidlo, čím opäť aktívne prispejete k ochrane prírody. Aj pri stavbe domu by ste sa mali držať pravidla „menej je niekedy viac“. Ekologické stavby nezvyknú byť gigantické. Veľké domy potrebujú vyššie náklady na kúrenie či osvetlenie. Preto dobre zvážte, aký domček skutočne potrebujete. V neposlednom rade treba dobre naplánovať izoláciu. Práve ona je totiž jedným z najdôležitejších bodov, ktoré diktujú pravidlá úsporného bývania. Únik vzduchu (okolo okien, dverí či potrubia) býva zodpovedný za tepelné straty. Správna izolácia zníži spotrebu energiu a s ňou aj účty.
Redukcia, opätovné použitie, recyklácia
Znížte nákup nových produktov, ktoré nie sú šetrné k životnému prostrediu. Napríklad taký moderný nábytok do predsiene môžete kúpiť z recyklovaného materiálu, prípadne renovujte staršie kusy po rodičoch. Nemusíte sa báť retro štýlu, futuristický nábytok vyrobený zo starších kusov je na nerozoznanie od celkom nového. No nielen nábytok sa dá použiť opätovne. K dispozícií je aj recyklované sklo, hliník, dlaždice a podobne. Pokiaľ si naozaj zakladáte na ekologickom bývaní, potom by mala každá časť domu (strešná krytina, stavebný materiál, skrine či izolácia podlahy) vychádzať z materiálov šetrných k životnému prostrediu. Medzi osvedčené prírodné produkty patrí napríklad bambus, korok či linoleum, ktoré sú vyrobené z prírodných a obnoviteľných surovín.
Inštalácia solárnych panelov
Solárnu energiu považujeme za čistý a obnoviteľný zdroj energie. Solárne panely sú rozvíjajúce sa technológie, ktoré využívajú prírodné sily okolo nás. Ich nákup a inštalácia môžu byť síce nákladné, ale opäť platí, že táto investícia sa vráti. Dlhodobé úspory pripravia lepší život pre celú rodinu.
Úsporné okná, dažďový systém a ohrievač vody
Aj vďaka správnemu výberu okien môžete ušetriť značnú časť energie. Klasickým vybavením „zelených“ domov je aj systém, ktorý zbiera dažďovú vodu a uchováva ju v nádrži. Následne môže byť použitá na splachovanie toalety, polievanie kvetín alebo ako hasiace zariadenie. Ak v dome inštalujete ohrievač vody, nemusíte čakať, kým sa voda zahreje. Špeciálne modely ohrievajú len toľko vody, koľko budete potrebovať. To prináša dvojaký prínos. Odstraňuje prebytočné náklady na energiu a môžete tiež získať dostatok úložného priestoru tým, že sa eliminuje zásobník teplej vody.
Voda, svetlo, teplo
Obstarajte si napríklad LED žiarovky, ktoré spotrebujú menej energie ako tie tradičné. Vzhľadom k tomu, že ponúkajú významné úspory nákladov v dlhodobom horizonte, môžu byť ideálne pre ekologickú domácnosť. V súčasnosti sú tiež v ponuke predajcov úsporné vodovodné kohútiky. Ide o jeden zo spôsobov, ako šetriť vodu. Okrem toho môžete zvážiť aj nákup práčky alebo umývačky riadu, ktoré dokážu znížením prítoku vody taktiež čo-to ušetriť. Takmer 50 % energie domácnosti sa spotrebuje na vykurovanie. Najjednoduchší spôsob, ako znížiť tieto náklady, je inštalácia programovateľného termostatu.
Výsadba stromov
Výsadba stromčekov sa vždy hodnotí ako pozitívny krok voči prírode, okrem toho môže ale ochrániť dom pred extrémnym slnečným žiarením, čím ušetríte náklady na klimatizovanie. Výsadbou porastu na južnej a západnej strane udržíte domček chladnejší. V zime lístie opadá (voľte listnaté stromy) a do interiéru sa dostane tepla viac.
Dobré rady na záver
Z uvedeného vyplýva, že možností, ako žiť ekologickejšie, je naozaj mnoho. Či už si kúpite moderný botník z recyklovaného materiálu, alebo použijete LED žiarovky namiesto klasických, môžete mať zo seba dobrý pocit. Okrem toho treba myslieť napríklad aj na vypnutie všetkých svetiel a zariadení, keď ich práve nepoužívate. Pri notebookoch a nabíjačkách treba vytiahnuť kábel zo siete, pretože aj keď je zariadenie vypnuté, stále „žerie“ energiu. Kupujte recyklovateľné obaly a opätovne využívajte nádoby na skladovanie potravín. Eliminujte rozsiahle používanie televízie alebo internetu. Čas strávený pri spoločenských hrách môže mať tiež svoje čaro. Na ceste za „zeleným“ bývaním prajeme veľa šťastia!
Autorské právo: bialasiewicz / 123RF Reklamní fotografie