V súčasnej situácii musia mnohí z nás pracovať z domu. Stretnutia sa tak presunuli do online prostredia, v ktorom platia iné pravidlá. Viete, na čo všetko si treba dať pozor pri videohovore?
Vypnite si mikrofón
Šuchot, vŕzganie kresla či odkašliavanie je mimoriadne rušivé. Berte ohľad na ostatných a vypnite si mikrofón. Zapínajte ho len vtedy, keď chcete niečo povedať. Ostatní účastníci hovoru sa tak budú môcť plne sústrediť na kolegu, ktorý sa im snaží niečo vysvetliť. Možnosť vypnutia mikrofónu je vo väčšine programov na očiach, ale napríklad Zoom ju má ukrytú v nastaveniach pod kategóriou Audio ako Mute microphone.
Nejedzte, nepite a reagujte
Bez ohľadu na to, či je stretnutie osobné alebo vo forme online, vždy sa správajte reprezentatívne. V žiadnom prípade počas neho nejedzte. Dotyčný by sa vás mohol niečo opýtať a s plnými ústami by ste mu ťažko odpovedali. Pozorne počúvajte a priebežne sa zapájajte. Ak vám niečo nie je jasné, pýtajte sa. Ak budete ticho, ostatní si budú myslieť, že vám je všetko jasné, čo nemusí byť pravda.
Všetko potrebné pripravte vopred
Pred online callom si urobte poriadok v miestnosti, kde sa nachádzate. Za vami by nemali zostať žiadne rušivé prvky. Upracte si aj stôl. Radšej sa pripojte aspoň 5 minút pred začatím hovoru a skontrolujte, či vám funguje mikrofón, kamera aj zvuk.
Nepodceňte ani kvalitu internetového pripojenia. Práve to je najčastejším problémom mnohých účastníkov. Stream sa im dlho načítava a niekedy ich dokonca odpojí. Preto odporúčame zvážiť stabilný optický internet, ktorý je rýchly a nemusíte sa s ním báť, že vám uprostred hovoru spadne sieť.
Očný kontakt je dôležitý
Napriek tomu, že komunikujete na diaľku, nezabúdajte sa dotyčnému pozerať do očí. Dáte mu tak najavo, že ho pozorne počúvate. V skutočnosti ide o ilúziu, ktorú dosiahnete tak, že dívate na šošovku webkamery. Po čase vás to môže unaviť, pretože sa zároveň musíte sústrediť aj na to, čo vám daná osoba hovorí.
Vpustite dnu svetlo
Počas videohovoru by ste mali byť dobre osvetlení. Vytiahnite žalúzie a vždy sa usilujte o prirodzené svetlo. V porovnaní s umelým je príjemnejšie na pohľad a vďaka nemu vyzeráte atraktívnejšie. Ak je však zamračené alebo slnko zapadlo, v miestnosti zasvieťte. Aj nejaké svetlo je lepšie než žiadne.
Notebook umiestnite na pevný predmet
Najlepšie spravíte, ak notebook položíte na stôl tak, aby webkamera bola vo výške vašich očí. Obraz by sa nemal hýbať, pretože to pôsobí rušivo. Príliš ostrý uhol (podhľad aj nadhľad) je tiež problém. Vaše telo totiž môže deformovať a nepôsobí to vôbec profesionálne.
Robte si prestávky
Online stretnutia sú vyčerpávajúce, najmä, ak ich musíte absolvovať hneď niekoľko v krátkom čase. Preto si medzi jednotlivými callmi urobte krátku prestávku a odpočiňte si. Pokiaľ to nie je nevyhnutné, počas hovorov s kolegami si vypnite kameru. Nebudete musieť neustále kontrolovať, ako vyzeráte a kam sa pozeráte.
Zdroj: Pexels.com