Plesne sa v domácnosti môžu zjaviť kdekoľvek. Niektoré sú viditeľné na prvý pohľad a iné odhalíte až po zápachu alebo vtedy, keď začnete kýchať a bude sa vám zle dýchať. Plesne sa najčastejšie zjavia pri oknách a na stenách, ale ničím nezvyčajným nie sú plesne v posteli resp. pod matracom. Pleseň a jej spóry sú zdraviu škodlivé. Po ich vzniku sa pustite do rýchleho boja. Ako na plesne na stenách?
1. Obmedzte vlhkosť v domácnosti
Príčinou tvorby plesne je zvýšená vlhkosť v interiéri. Tá by nikdy nemala presiahnuť hodnoty nad 60 percent. Vlhkosť v dome znížite tak, že obmedzíte činnosti, ktoré vlhkosť zvyšujú. Ide o varenie bez použitia digestoru, sušenie bielizne v izbách a sprchovanie bez vetrania. Vlhkosť môžu zvyšovať aj izbové rastliny. Pri veľmi vysokej vlhkosti v dome odporúčame investovať do odvlhčovačov vzduchu a prípadne čističky vzduchu.
2. Vetrajte denne a intenzívne
Vetrať by ste mali aspoň dva razy denne. Ideálne ráno a večer. Otvorte všetky okná v dome a nechajte vzduch prúdiť po dobu 10 minút. Ak je to možné, vytvorte prievan tak, že otvoríte všetky dvere. Prevetrávať by ste mali aj lôžkoviny a matrace, v ktorých plesne spôsobujú celý rad zdravotných komplikácií.
3. Udržujte domácnosť čistú
K tvorbe plesní prispieva zvýšená prašnosť v prostredí. Prach je vlastne živná pôda pre pleseň. Veľa ľudí síce vysáva, ale zabúda na iné časti zariadenia, ktoré bývajú prašné. Ide napríklad o závesy či sedaciu súpravu. Utierajte tiež prach na poličkách, pod posteľou a v rohoch miestností. Používajte adekvátne čistiace prostriedky.
4. Používajte protiplesňové nástreky
Ak detegujte prvé prejavy plesne na stenách, nikdy ju neodstraňujte nasucho. Pri suchom čistení sa spóry uvoľnia do vzduchu. Ide o vysoko toxickú látku. Spóry sú nebezpečné i v tom, že sa po uvoľnení z plesne uchytia na inom mieste, kde sa opätovne začne proces plesnivenia. Na postihnuté miesto nastriekajte protiplesňový prípravok. Prípravky proti plesniam podobne ako odhrdzovač na hrdzavé miesta nechajte ho niekoľko hodín pôsobiť a až následne farbu, kde bola pleseň, odstráňte špachtľou.
5. Vymaľujte steny protiplesňovou farbou
Aby ste si boli istí, že sa pleseň na stene nezačne tvoriť opätovne, vymaľujte steny v rizikových miestnostiach protiplesňovou farbou. Kúpite ju v každej špecializovanej predajni farby laky. Takéto farby sa na stenu nanášajú minimálne v dvoch vrstvách. Dobrým tipom sú stierky, ktoré majú tepelnoizolačnú funkciu. Eliminujú tepelné mosty a prechody na stenách.