Čo môže byť príčinou zapáchajúcej sedačky?
Zapáchajúca sedačka sa rovná často špinavá sedačka. Nie je jednoduché zbaviť sa zápachu, hlavne ak neviete, aké sú príčiny. Ťažko pátrať po príčine zápachu, pokiaľ auto nepoužívate len vy. Hlavne deti vedia narobiť v aute veľa neporiadku. Ak sa s vami v aute vozí napríklad aj domáce zviera, máte možné dôvody. Okrem prachu, mastnoty a omrviniek vás môžu potrápiť škvrny od jedla, vyliatych nápojov či nebodaj zvyšky po drobnej nehode, ktorá sa prihodila dieťaťu či psovi. Vyčistiť a zbaviť sa zápachu nebude jednoduché, no viete si poradiť aj sami doma. A ak by zápach bol stále pretrvávajúci aj po čistení, vždy môžete svoje auto zveriť do rúk odborníkov!
Aký je postup pri čistení a zbavovaní zápachu?
V prvom rade sa snažte určiť pôvodcu zápachu, či už je to špina alebo nedojedené kúsky jedla pod sedadlom. Nakúpte si prípravky na čistenie kožených sedačiek a následne aj na impregnáciu. Dôkladne si prečítajte návody na použite a vyhraďte si aj dostatok času na celý proces. Samotné čistenie koženej sedačky a jej ošetrenie vám môže zabrať aj pár hodín.
Aké sú teda 4 tipy ako sa zbaviť zapáchajúcej sedačky?
Tip číslo 1 – zamerajte sa na naozaj dôkladné a hĺbkové čistenie. Len tak sa zbavíte zároveň aj zápachu. Najskôr sa zbavte viditeľných nečistôt a omrviniek pomocou vysávača. Potom naneste na sedačky prípravok, ktorý povrch zmäkčí a predpripraví. Je vo forme krému, ktorý jemne rozotriete pomocou špongie. Nechajte pôsobiť aspoň polhodinku. Mastnota a pot sa za ten čas rozpustia a ľahšie sa ich zbavíte.
Tip číslo 2 – vyberte si kvalitné čističe na čistenie koženej sedačky. Na trhu je veľké množstvo kvalitných prípravkov, ktoré vám spravia rovnakú službu ako čistenie auta profesionálmi. Používajte prípravky na hĺbkové čistenie, ktoré rozotrite pomocou mäkkej handričky z mikrovlákna. Prípravok poriadne zapracujte do kože a nechajte pôsobiť. Potom ho podľa návodu zotrite buď nasucho alebo namokro. Ak sa jedná o naozaj zašlú špinu, použiť môžete aj mäkkú kefu na kožu, radšej s ňou však čistite len viditeľné fľaky. Prílišným trením by sa mohla koža stenčiť.
Tip číslo 3 – ak chcete staviť na domáce recepty, mali by ste byť na pozore a neveriť všetkému čo sa píše na internete. S domácimi receptami treba narábať opatrne, aby ste si náhodou sedačky ešte viac nepoškodili. Koža je totiž citlivý a živý materiál, ktorý neznesie agresívne ingrediencie. Ak aj napriek tomu chcete vyskúšať prírodné recepty, môžete tak urobiť zmiešaním polovicou šálky olivového oleja a štvrtinou šálky s octom. Okrem olivového, môžete použiť aj ľanový olej. Pred použitím túto zmes nalejte do rozprašovača , aplikujte na sedačku a pretrite jemnou handričkou. Táto zmes vám zabezpečí jemné čistenie kože, odstránenie zápachu a zároveň aj impregnáciu. Jednoducho povedané, ocot zbaví nečistôt a zápachu, a olej dodá sedačke stratený lesk a vlahu.
Tip číslo 4 – nikdy, ale naozaj nikdy nezabudnite na ošetrovanie kože. Kúpte si impregnačný prostriedok, ktorý zapracujete do čistej sedačky pomocou jemnej utierky a necháte zaschnúť. Týmto si zabezpečíte nielen skvelý vzhľad, ale aj antibakteriálny účinok a dlhotrvajúcu ochranu pred poškodením a slnečnými lúčmi. A príjemná bodka na záver bude určite aj príjemná vôňa.